Ekonomi

Gazeteler ile ilgili flaş karar: 1 Mayıs 2021’den itibaren başlayacak!

4 Mart tarihli Resmi Gazete’de ‘Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayımlandı. Söz konusu yönetmeliğe göre, gazetelerin asgari satış fiyatını belirleyen yönetmelik değişikliği 1 Mayıs 2021’de yürürlüğe girecek. İşte gazetelerin fiyatları ile ilgili o kararın detayları…

Gazetelerin bayi satış fiyatı hakkında değişiklik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemeye göre, gazetelerin bayi satış fiyatı, katma değer vergisi dahil, yerel ve bölgesel gazetelerde 75 kuruştan, yaygın gazetelerde ise 1 liradan az olamayacak.

1 Mayıs 2021’de yürürlüğe girecek

Söz konusu karar hakkında Resmi Gazete’de, “ 5/10/2016 tarihli ve 29848 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Resmî İlân ve Reklâmlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin 47 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “yirmi beş kuruştan” ibaresi “yerel ve bölgesel gazetelerde yetmiş beş kuruştan, yaygın gazetelerde ise bir Türk Lirasından” şeklinde değiştirilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Gazete fiyatları hakkındaki kararın 1 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı.