Ekonomi

Fransa’da Tahvil Getirileri 11 Yılın Zirvesine Çıktı

Fransa’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin şahin açıklamalarının ardından 11 yılın en yüksek seviyesi olan %3,26’ya yükseldi. Bu gelişme, ECB’nin enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırma kararlılığını gösteriyor.

ECB Yetkililerinden Şahin Açıklamalar

ECB yetkilileri, Eylül ayında gerçekleştirdikleri toplantıda faiz oranlarını 10 baz puan artırarak %0,25’e çıkarmışlardı. Bu, ECB’nin 2011 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gitmesiydi. Ancak bu hamle, piyasalar tarafından yeterli bulunmamış ve ECB’nin faiz artırım kampanyasının şimdilik sona erdiğinin sinyalini vermesi eleştirilmişti.

Bu eleştirilere yanıt olarak ECB’den bazı yetkililer, ek bir faiz artırımı olasılığını gündeme getirdiler. Özellikle ECB Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir, politika yapıcıların herhangi bir ek faiz artırımını hariç tutmak için Mart ayına kadar ihtiyaçları olacağını yineledi. Ayrıca ECB Yönetim Kurulu Üyeleri Bostjan Vasle ve Robert Holzmann da ek bir faiz artırımının gerekli olabileceğini belirttiler.

Bu tür açıklamalar, ECB’nin enflasyonu hedeflediği %2 seviyesinin üzerinde tutmak için daha sıkı bir para politikası izleyeceğine işaret ediyor. Bu da Fransa gibi Euro Bölgesi ülkelerinin tahvil getirilerini yükseltiyor.

Fransa Tahvil Getirisi Tahminleri

Fransa’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, 2012 yılından bu yana ilk kez %3 seviyesinin üzerine çıktı. Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Fransa Devlet Tahvili 10Y’nin bu çeyreğin sonunda yüzde 3,35 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 3,75 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Fransa tahvil getirisinin yükselmesi, Fransa hükümetinin borçlanma maliyetlerini artırıyor. Ancak aynı zamanda Fransa ekonomisinin güçlü büyüme performansını da yansıtıyor. Fransa ekonomisi, ikinci çeyrekte %1,1 büyüyerek beklentilerin üzerinde bir sonuç elde etti. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de ülkenin bu yıl %6 büyüme hedefine ulaşacağına inandığını söyledi.