Spor

Formula 1 efsanesi Niki Lauda hayatını kaybetti! Niki Lauda kimdir?

Formula 1’in efsane isimlerinden Niki Lauda, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son dönemde sağlık problemleri ile boğuşan Niki Lauda’nın, ikisi Ferrari bir de McLaren’da olmak üzere üç Formula 1 dünya şampiyonluğu bulunuyordu.

KÖTÜ HABER GELDİ

Dünyanın en prestijli yarışı olan Formula 1’in efsanelerinden biri olan Niki Lauda, 70 yaşında hayatını kaybetti. Mercedes Formula 1 takımının yöneticileri arasında da yer alan Niki Lauda’nın ailesi, son dönemde sağlık problemleri ile boğuşan efsane pilotun hayatını kaybettiğini duyurdu.

BÖBREK RAHATSIZLIĞI YAŞIYORDU

Geçtiğimiz yıl yaşadığı rahatsızlık sonrası akciğer nakli ameliyatı yapılan Avusturyalı efsane Niki Lauda, nakil sonrası geçirdiği enfeksiyon nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Niki Lauda, son dönemlerde de yaşadığı böbrek rahatsızlığı ile gündeme gelmişti.

3 KEZ ŞAMPİYONLUK YAŞADI

Niki Lauda, 1975 ile 1977 yıllarında Ferrari ve 1984 yılında ise McLaren ile üç Formula 1 dünya şampiyonluğu yaşamıştı.

Ayrıca Mercedes Grand Prix Limited’ın %10 hissesine sahipti ve Wolff gibi en az 2020’ye kadar takımla sözleşmesi vardı.

Wolff: Lauda, “yeri doldurulamaz bir kahraman”

Wolff, Lauda’nın ölümüyle beraber, Mercedes’in “yol göstericiyi” kaybettiğini söyledi.

Wolff, “Her şeyden önce, takım ve tüm Mercedes adına en derin başsağlığı dileklerimizi Birgit’e, Niki’nin çocuklarına, ailesine ve yakın arkadaşlarına iletiyoruz.”

“Niki her zaman sporumuzdaki en büyük efsanelerden biri olmaya devam edecek. Kokpitin içinde ve dışında kahramanlık, insanlık ve dürüstlüğü bir araya getirdi.”

“Onun ölümü, Formula 1’i bir boşlukta bıraktı. Sadece şimdiye kadar gördüğüm en olağanüstü geri dönüşü sergileyen bir kahramanı kaybetmedik, ayrıca modern Formula 1’e değerli açık sözlülük ve samimiyet getiren bir adamı da kaybettik.”

“Mercedes takımımız da ayrıca bir yol göstericiyi kaybetti. Son altı buçuk senede Niki her zaman çok dürüst ve tamamen sadık biriydi.”

“Onu takımımızda görmek ve takımın başarısının bir parçası olmasının ne kadar önemli olduğuna şahit olmak bir ayrıcalıktı. Ne zaman Brackley’de ve Brixworth’de olsa veya ünlü motivasyon konuşmalarından birini yapsa, kimsenin tekrarlayamayacağı bir enerji getirirdi.”

“Niki, yeri doldurulamaz birisin, asla senin gibi biri daha olmayacak. Seni “Başkan” olarak adlandırmak bir onurdu ve sana “arkadaşım” olarak adlandırmak bir ayrıcalıktı.” ifadelerini kullandı.

Formula 1 CEO’su Chase Carey de ayrıca Lauda’yı takdirle andı.

“Niki Lauda’nın ölüm haberini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Formula 1 sadece sporun gerçekten büyük isimlerinden biri değil, ayrıca bir kahramanını da kaybetti. Yarışlara olan sevgisi ve gösterdiği cesaret olağanüstüydü ve birçok taraftara ilham verdi.”

“Ölümü, bütün Formula 1 ailesi ve bir bütün olarak motor sporları için büyük bir kayıp. Tüm düşüncelerimiz ailesiyle beraber.”

NIKI LAUDA KİMDİR?

Avusturya’nın Viyana kentinde 1949 yılında doğan Andreas Nikolaus Lauda ya da bilinen adıyla Niki Lauda, kariyerine teknik ekip üyesi olarak başladı. Varlıklı olan ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen 1971 yılında March takımına pilot olarak girdi. Hem F1 hem de F2’de yarıştı. BRM’deki takım arkadaşı Clay Regazzoni 1974’te Ferrari’ye transfer olunca, Enzo Ferrari Clay’e Lauda’nın nasıl olduğunu sordu. Bu da Lauda’nın hayatındaki büyük değişimin başlangıcı oldu. Regazzoni, Lauda’yı öven ve destekleyen biçimde konuşunca Ferrari, Lauda’yı transfer etmeye karar verdi. Bunun üzerine Lauda, Ferrari takımının pilotu oldu.

Almanya Nurburgring pistinde 1976 sezonunda geçirdiği kazada arabasının yanması sonucu Niki Lauda’nın yüzünün büyük bir kısmı ciddi yaralar aldı. 1976 sezonunda birkaç yarış kaçırdıysa da liderliğini sürdürmesine rağmen şampiyonluğu son yarıştan çekilerek McLaren pilotu James Hunt’a kaptırdı.

FERRARI YILLARI

1970’lere kötü bir başlangıç yapan Ferrari için 1974 yeniden dirilme yılıydı. Takımın henüz pek tanınmayan Lauda’ya olan inancı meyvesini vermiş, Lauda takım için yarıştığı ilk yarış olan sezonun ilk yarışı Arjantin Grand Prix’sinde ikinci olmuştur. İlk Grand Prix (GP) zaferi sadece üç yarış sonra İspanya’da meydana gelmiştir. Her ne kadar yılın önemli ismi olsa da mekanik dayanıksızlık ve tecrübesizliğinin sonucunda o sezon toplamda altı pol pozisyonu ve iki GP zaferi ile sezonu sürücüler şampiyonluğunda dördüncü sırada bitirmiştir.

1975 F1 sezonu Lauda için yavaş başlasa da ilk Dünya Şampiyonluğunu bu yıl kazanmıştır. Toplamda ilk dört yarışta en iyi derecesi beşincilikken, sonraki beş yarıştan dördünü kazanmış, yılın son yarışı olan ABD GP’sini de kazanarak yılı şampiyonlukla bitirmiştir.

1976 yılının açılışında yarışlarında büyük başarı göstermiş, ilk altı yarıştan dördünü kazanmış diğer ikisinde ise ikinci olmuştur. Yılın beşinci zaferi olan İngiliz GP’sinde en yakın takipçisinden iki katı daha fazla puana sahipti.

Yılın bir sonraki yarışı olan Alman GP’sinde felaket patlak verdi ve yarışın ikinci turunda yoldan çıkan Lauda’nın aracı toprak bariyerlere çarptıktan sonra Brett Lunger’in aracıyla çarpıştı. Lunger’den farklı olarak kaza sonucunda Lauda aracında sıkışmıştı ve araç alev aldı. Arturo Merzario ve Guy Edwards birkaç dakika sonra olay yerine ulaşmış olsalar da Lunger ile birlikte Lauda’yı araçtan çıkartamadan Lauda’da yanıklar oluşmuştu. Özellikle kafasına doğru ciddi yanıkları vardı ve soluduğu sıcak toksik gazlar nedeniyle akciğerleri ve kanı zarar görmüştü. Her ne kadar kazanın hemen sonrasında bilinci yerinde olsa da daha sonra komaya girdi.

Lauda mucizevi bir şekilde kurtulmakla kalmadı, altı hafta (iki yarış) sonra yarışlara döndü. Dönüşünün ilk yarışı olan İtalyan GP’sini dördüncü bitirdi. Fakat yokluğunda McLaren pilotu James Hunt aradaki farkı kapatmıştı. Yılın sonunda James Hunt sadece bir puan farkla Dünya Şampiyonu oldu.

Lauda’nın Ferrari ile olan iyi ilişkileri bu dönem yıpranmıştı. Her ne kadar 1977 sezonunu şampiyon olarak bitirse de sezonun sonunda Ferrari’den ayrılacağını duyurmasıyla Ferrari onun yerine o dönem tanınmayan Gilles Villeneuve’yi yarıştırmak isteyince Ferrari’yi erkenden terk etti.

FERRARI’DEN SONRASI

1978’de Brabham’a katıldıktan sonra iki başarısız sezon geçirdi. 1979 Kanada GP’sinde Brabham’ın sahibi Bernie Ecclestone’a hemen emekli olmak istediğini belirtti ve girişimcilik yapmak üzere F1’den ayrıldı.

Fakat 1982’de F1’e geri döndü. McLaren ile yapılan başarılı bir testten sonra 1984’te Dünya Şampiyonu oldu.

1985’te Formula 1 kariyerini noktaladıktan sonra, kendi hava yolu şirketi olan Lauda Air’e geri döndü. Daha sonra 1999’da şirket Austrian Airlines’a satıldı.

Lauda 2001-2002 yıllarında Jaguar Formula 1 takımını idare etmiştir. 2003’ün sonlarında yeni bir hava yolu şirketi kurmuştur:

Niki ayrıca dört tane kitap kaleme almıştır.

Son dönemlerde F1 Racing yarış dergisinde makaleler ve yorumlar yapmıştır. Efsanevi pilot Michael Schumacher’in dönüşüyle ilgili onu en iyi kendisinin anlayacağını söyleyen Lauda, bırakıp tekrar geri dönmenin zor bir iş olduğunu vurgulamış ve Schumacher’i daha üst sıralarda görmeyi dilemiştir.

Bir cevap yazın