Gündem

Flaş yasak kararı! Süre uzatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış görülmediği belirlenmesi üzerine avcılık yasaklanmıştı.

YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPILDI

Bu süre içinde yürütülen araştırma, inceleme ve gözlemlerle başta bilim insanları olmak üzere, birçok balıkçı, balıkçılık örgütleri ve sektörün diğer paydaşlarıyla istişareler sonucu yeniden bir değerlendirme yapıldı.

28 OCAK’A UZATILDI

Buna göre, Karadeniz’in ülke karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış görülmediği belirlendi. Ayrıca mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi de olmadı. Bu nedenle, İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul’un Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma kararının süresi 28 Ocak saat 00.00’a kadar uzatıldı