Gündem

Flaş tam kapanma açıklaması! ‘Kaçınılmaz’ diyerek tarih verdi

Türkiye’de vaka sayılarındaki kritik seviye sürüyor. Kısmi kapanma sonrası ilk kez dün vaka sayılarında düşüş görüldü. 60 binleri geçen vaka sayısı son 24 saatte 50 binin altına indi. Ancak önümüzdeki hafta istenilen seviyeye düşmezse tam kapanmanın kaçınılmaz olduğu belirtildi.

VAKA SAYISI 50 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ

Son 24 saatte 302 bin 91 Kovid-19 testi yapıldı, 49 bin 438 kişinin testi pozitif çıktı, 343 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 3 bin 89 oldu. Kısmi kapanmayla beraber uygulanan yasaklar sonrası vaka sayıları yeniden 50 binin altına düştü.

Son 24 saatte 60 bin 176 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 970 bin 111’e yükseldi.

TAM KAPANMA ‘KAÇINILMAZ’ DİYEREK AÇIKLADI

Vaka sayıları halen 50 bin gibi yüksek seviyede seyrederken, ramazan bayramı öncesi uygulanması planlanan yeni tedbirlerle ilgili de öneriler gelmeye devam ediyor. Milliyet’ten Aykut Yılmaz’a konuşan Toplumda Salgın Yönetimi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Odabaş, Ramazan ayıyla birlikte başlayan “kısmı kapanma” dönemi sonuçlarının önümüzdeki hafta daha net geleceğini ve vakalardaki asıl düşüşün de o zaman görüleceğini söyledi. Odabaş “tam kapanma” ve daha sıkı tedbirler konusunda ise, içinde bulunduğumuz durumu “Bu bir savaş” diye nitelerken vaka sayılarında güçlü bir düşüş olmadığı takdirde bunun, hükümetin kaçınılmaz görevi olduğunu söyledi.