Gündem

Flaş normalleşme açıklaması: O aylara işaret etti!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Herkes salgının ne zaman biteceğini ve normalleşmenin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Koronavirüs aşısı Pfizer/BioNTech’i geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin, normalleşmeye ilişkin açıklamalarda bulunurken, tarih de verdi. Şahin, dünyanın Mayıs-Haziran aylarında normale dönebileceğini söyledi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin normalleşme süreci hakkında Alman basınına konuştu.

Şahin, Der Spiegel ve Bild gazetesine yaptığı açıklamada, aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün Mayıs-Haziran aylarında gerçekleşeceğini söyledi.

‘TAMAMEN BİTECEĞİ ANLAMINA GELMEZ’

Aşılamaya vurgu yapan Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” diye konuştu.

2 YILDA BİR AŞI OLUNMALI

Virüsteki mutasyonların artmasının endişe verici olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, geliştirdiği aşının bu kadar yüksek etki etmesini beklemediğini de belirtti. Şahin, aşı sayesinde virüsün insan vücudundaki gelişiminin engellendiğini ifade ederken, aşının her iki yılda bir tekrar edilmesi gerektiğini vurguladı.