Ekonomi

Flaş karar! Paralar için ‘koronavirüs’ önlemi

Merkez Bankası'ndan flaş karar! Mikropların en çok barınma ihtimali olan paralar için koronavirüs önlemi alınmaya başlandı. Merkez Bankası, Türkiye genelindeki tüm banknotlar için karantina uygulaması başlattı.

Türkiye’de koronavirüs önlemleri her geçen gün artırılıyor. Merkez Bankası, koronavirüs nedeniyle paralarla ilgili önlemler almaya başlarken, Türkiye genelindeki tüm banknotlar için karantina uygulaması başlattı. Banknotlar en az 7 gün süre ile izole edilmiş alanlarda bekletiliyor. Daha önce dolaşıma sokulmamış banknotların kullanılmasına ağırlık verildi. Öte yandan ATM’lerde de önlemler artırıldı.

PARALAR İÇİN ÖNLEM ALINMAYA BAŞLANDI

Ekonomide alınan bir dizi tedbirin yanısıra mikrobun en çok barınma ihtimalinin olduğu paralar için de önlem alınmaya başlandı. Yeni Şafak’ın haberine göre Merkez Bankası, ilk günden itibaren paralar için sıkı tedbirler almaya başladı. Tüm ödemelerde ağırlıklı olarak daha önce dolaşıma sokulmamış banknotlar kullanılıyor. Öte yandan ATM’lerde de önlemler artırıldı. Birçok ATM’de QR kodla para çekme dönemi başladı. Böylelikle vatandaş tuşlara dokunmadan ATM’lerden parasını çekebiliyor. Türkiye genelindeki tüm ATM’lerin de ortak ATM olması için çalışmalar da yapılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler