Gündem

Flaş deprem açıklaması: Fay kırıldı kırılacak! 7.2 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde çok büyük yıkıma neden olan 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından beklenen büyük İstanbul depremi endişesi oluştu. Uzman isimlerden peş peşe depremle ilgili açıklamalar geliyor. Deprem uzmanı Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremiyle ilgili önemli uyarılarda bulunarak, açıklama yaptı.

Beklenen İstanbul depremiyle ilgili açıklama yapıldı. Prof. Görür, “Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek.” dedi.

“MARMARA FAYI KIRILDI, KIRILACAK”

Marmara depreminde İstanbul’un Avrupa Yakası’nın daha çok hasar alacağına dikkat çeken Yer bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara fayı kırıldı, kırılacak. Kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek. Halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde stres birikimi kuzeyinden çok daha fazla. Marmara’nın güney kısmında” ifadelerini kullandı.

‘EN FAZLA DEPREMÜRETEN 2 FAY ENERJİSİNİ BOŞALTTI’

Prof. Dr. Naci Görür “Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca. Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans. İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye’nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir imkan, bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’DA DURUM HİÇ İYİ DEĞİL’

İstanbul’da daha büyük bir hasar oluşacağını dile getiren Prof. Dr. Naci Görür “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor.

‘İSTANBUL DEPREMİ YAKLAŞTI’

Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum.” dedi.

İSTANBUL’DA HASAR MARAŞ’TAN BÜYÜK OLACAK!

Prof. Dr. Naci Görür sözlerine şu şekilde devam ediyor, “Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük. İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur. Diğer yandan Maraş’ta da hasarın epey fazla olacağını üzülerek tahmin ediyorum, inşallah yanılırım ama açıklanınca göreceğiz”