Gündem

Flaş araştırma! Koronavirüsü en çok bulaştıran yaş grubu tespit edildi

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgınla ilgili Güney Kore'de bir araştırma yapıldı. Bilim insanları araştırmasında koronavirüsü en çok bulaştıran yaş grubunu tespit etti. 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Salgınla ilgili Güney Kore’de yeni bir araştırma yapıldı. Bilim insanları araştırmasında koronavirüsü en çok bulaştıran yaş grubunu tespit etti. Koronavirüs hastası ve temas ettikleri 59 bin 73 kişinin takibiyle yürütülen çalışmada, 10 ila 19 yaş aralığındaki çocukların koronavirüsü daha çok bulaştırdığını belirtti. Öte yandan uzmanlar, 10 yaşından küçük çocukların koronavirüsü bulaştırma oranının ise en düşük olduğunu belirtti.

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şu ana dek 605 binin üzerinden insan yaşamını yitirdi, 14 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları aralıksız devam ederken, Güney Kore’de salgınla ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmada, 10 ila 19 yaş aralığındaki çocukların koronavirüsü daha çok bulaştırdığı tespit edildi.

İlgili Makaleler

10 İLA 19 YAŞ ARASINDA YAŞAYANLARDA YÜZDE 18,6

Güney Kore’de 5 bin 706 Kovid-19 hastası ve temas ettikleri 59 bin 73 kişinin takibiyle yürütülen çalışmanın bulguları, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin internet sitesinde yayınlandı. Koronavirüs hastalarının evde temas ettikleri kişilerin ortalama yüzde 11,8’inin Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığı, bu oranının yaşları 10 ila 19 olan hastalarla yaşayanlarda, yüzde 18,6 olarak tespit edildiği belirtildi.

10 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARIN BULAŞTIRMA ORANI DÜŞÜK

Çalışmada incelenen gruplar arasında, koronavirüsün evde en yüksek bulaşma riskinin, bu yaş aralığındaki çocuklardan kaynaklandığı vurgulandı. Uzmanlar, 10 yaşından küçük çocukların Kovid-19’u bulaştırma oranının ise en düşük olduğunu belirtti ancak okullar açıldığında bu durumun değişebileceği uyarısında bulundu. Birçok ülkede Kovid-19 salgını nedeniyle okulların ne zaman açılacağı ve derslerin nasıl yürütüleceği konusunda tartışmalar sürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu