Gündem

Flaş açıklama: Türkiye’deki tüm vakaların yüzde 85’inin İngiliz mutasyonu!

Türkiye’de corona virüsü salgınında her gün binlerce kişinin test sonucu pozitif çıkıyor. Uzman isimler tarafından yapılan açıklamalarda, vaka artışında mutasyon etkisinin altı çiziliyor. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan konu hakkında yaptığı değerlendirmelerde Türkiye’de ki vakalarının yüzde 85’inin İngiliz mutasyonu olduğunu söyledi.

Pandemiye karşı tedbirler alınsa da vaka sayılarında artışlar görüşmeye devam ediyor. Bu durumun nedeni merak edilirken Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan önemli açıklamalarda bulundu. Nüfus hareketliliği, dolaşımın artmasıyla beraber mutasyonlu virüs vakalarında artış meydana geldiğini söyleyen İlhan, “Türkiye’deki tüm virüslerin yüzde 85’inin İngiliz mutasyonu olduğunu düşündüğümüzde mutant ve kalabalık bir araya gelince vaka artışı kaçınılmaz oluyor.” dedi.

” Bilgisayar bazlı işlerin şu an tamamen evden yapılması gerekiyor”

Artan vakalara karşı illerde daha ciddi önlemler alınabileceğini belirten İlhan, “İl yöneticilerimizin örneğin bir mahalleyi karantinaya almaları, kalabalık olan açık alanların, parkların dahi kapanması, market gibi yerlerde sırayla girilmesi, daha ciddi anlamda kısıtlama getirilmesi, kapalı ortamda fazla insanların bir araya gelmesine yönelik önlemleri almak mümkün. Burada kamu ile ilgili çalışanların esnek ve kademeli çalışmaları söz konusu olacak, aynı şeyi açıkçası özel sektörden de beklemek gerekiyor. Evden yapılacak işlerde iş yerine gelme zorunluluğunun olmaması gerekiyor. Evden yapılabilecek, özellikle bilgisayar bazlı işlerin şu an tamamen evden yapılması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlhan, Karedeniz’de görülen vaka artışlarının çok olmamasının nedenini ise hem virüsün bulaşacağı kişi sayısı zaten belli bir doygunluğa gelmiş ve toplumsal bağışıklığa daha çok yaklaşmış olmasına hem de herkesin çevresinde hasta oldukça vatandaşların kurallara daha çok uyar hale gelmiş olabilmesine bağladı.