Ekonomi

Flaş açıklama: Su faturasını yarı yarıya az ödemek için bunu yapmak gerekiyor!

Su faturasının daha az gelmesini isteyen herkesi ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından yapılan açıklamaya göre, faturalarını yarı yarıya az ödemek isteyenlerin 3-7-10 kuralını uygulaması yeterli. Peki, 3-7-10 kuralı nedir?

Corona virüsü salgını ve susuzluk riski ile beraber su tasarrufu önem kazanmaya başladı. Hem gelecekte su sıkıntılarına karşı önlem almak isteyenleri hem de su faturasını daha az ödemek isteyenleri ilgilendiren açıklama ise TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Akgül’den geldi. Akgül’ün açıklamalarına göre su israfını önlemek için 3-7-10 kuralını uygulamak gerekiyor. Konu hakkında açıklamada bulunan Akgül, “Musluğu açıp 3 saniye ellerinizi ıslatıp kapatın. Ellerinizi sabunladıktan sonra musluğu tekrar açıp 7 saniye durulayın. Musluğun 10 saniye açık kalmasıyla yüzde 50 su tasarrufu elde edebilirsiniz.” Dedi.

Düşük akımlı veya sensörlü musluk başlığı kullanın

Su tasarrufu sağlamanın diğer yollarını da açıklayan Akgül, “Sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamak yerine su dolu kapta bir süre bekletin. Sebze ve meyveleri yıkadığınız su ile çiçeklere su verin. Kirlileri bulaşık makinesine koymadan önce dakikalarca sudan geçirmeyin. Haşlama yumurta suyunu boşa harcamayın. Bu suyu soğutarak bitkileriniz için kullanın. Bulaşıklarınızı elde yıkamayın. Bulaşık ve çamaşır makinesini tamamen dolduktan sonra çalıştırın. İdeal duş süresini 10 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlayın. Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken, ellerinizi yıkarken musluğu boş yere akıtmayın. Düşük akımlı veya sensörlü musluk başlığı kullanın.

Su sayacınızı kontrol edin

Bahçeniz için sulama aparatları tercih edin. Bu sayede daha az miktarda su ile bahçe bakımı yapabilirsiniz. Su kaçağı veya sızıntılara karşı tuvaletleri ve muslukları kontrol edin. Sebepsiz yere sifonu kullanmayın. Unutmayın ki, sifonu her çektiğinizde 9 litre su harcarsınız. Su sayacınızı kontrol edin. Ne kadar su harcadığınızı görmeniz tasarruf konusunda sizlere destek olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Açık su kanal veya kanaletlerinde buharlaşma ve kaçaklar nedeniyle önemli miktarda su kayıpları oluyor

Türkiye’nin 2030 yılında su sıkıntısı çeken bir ülke konumuna gelebileceğini söyleyen Akgül suların yüzde 73’ünün tarımda kullanıldığını söyledi. Akgül konu ile ilgili değerlendirmelerinde, “Türkiye’de yer üstü su kaynakları ile sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 75-80’i sulanmaktadır. Geri kalan kısmı ise yeraltı su kaynaklarından yararlanılarak sulanmaktadır. Sulu tarımda yüzde 86 oranında açık kanal, kanalet sistemleri ve yüzde 14 kapalı boru sistemleri kullanılmaktadır. Açık su kanal veya kanaletlerinde buharlaşma ve kaçaklar nedeniyle önemli miktarda su kayıpları olmaktadır.” dedi.