EkonomiGündem

Fiyatlar fırlayacak: Kur ve maliyet artışıyla binlerce liralık zam bekleniyor!

Otomotiv sektörü pandeminin başından beri yaşanan çip krizi ile zor günler geçirmesinin ardından iç piyasada yükselen döviz kuruyla birlikte otomotiv firmaları da kur farkını fiyatlara yansıttı. Bunun dışında sektörden isimler fiyatların yıl sonuna kadar yüzde 20 oranında daha artacağını kaydetti.

Dünya’nın haberine göre enflasyondan kaynaklı olmak üzere araç fiyatlarına en az yüzde 20 zam daha gelecek. OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, Merkez Bankası’nın açıklamaları doğrultusunda yılsonuna kadar sadece enflasyondan kaynaklı otomobile en az yüzde 20 zam beklendiğini söyledi. Erciş, bu yılın başından bu yana yapılan zamların da yaklaşık yüzde 20 olduğunu ifade etti.

YEDEK PARÇA FİYATLARI DA ZAMLANACAK

Girdi maliyetleri son bir yılda yüzde 300 artan yedek parça üreticileri de fiyatlara zam yapmaya hazırlanıyor. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) Başkanı Ziya Özalp, “Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artış paralelinde sektördeki şirketlerin giderlerinde geçen yıla oranla yüzde 300’e yakın artış meydana geldiğini dile getirdi. Bu durumun hem karlılığı hem de yatırımları olumsuz etkilediğini belirten Özalp, “Maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle ilerleyen dönemde yedek parça fiyatları da artabilir” diyerek tüketiciye araç bakımlarını geciktirmeden yaptırmaları uyarısında bulundu.