Sağlık

Fırçaya yandan baktığınızda bunu görüyorsanız değiştirin: Aylardır aynı diş fırçasını kullananlar dikkat!

Günümüzde pek çok kişi diş sağlığına önem veriyor Ancak yine de pek çok kişi diş fırçasının nasıl daha doğru kullanacağını bilmiyor. Oysa diş temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Her ne kadar şarjlı diş fırçaları çıksa da pek çok kişi klasik diş fırçalarını kullanmaya devam ediyor. Diş bakımında ise fırça kullanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Doğru diş fırçası kullanımı:

Doğru bir şekilde diş bakımı yapmak isteyenler için doğru fırça kullanımı çok önemlidir. Diş fırçası alırken ne çok sert ne de çok yumuşak olanlar tercih edilmelidir. Ancak diş fırçası satın alacak kişi diş hassasiyeti yaşıyorsa, yumuşak kıllı fırçaları tercih etmesi daha doğru olacaktır.

3 ayda bir değiştirilmeli

Aylardır kullanılan fırçanın karşıdan ve yandan bakıldığında kıllarında açılma görülür. Diş fırçasından en iyi verimi almak için 3 ayda bir değiştirmek gerekir.

Suyla ıslatılmamalı

Diş fırçalarken fırçayı suyla ıslattığınızda macun daha çok köpürecek, ağızdaki ferahlık hissi arttığı için tam temizlenme sağlanamayacaktır. Ağız içindeki tükürük fırçalama için yeterli olacaktır. Fırçalama işlemi bittiğinde duralama yapmak gerekir.

İyi temizlik yapılmalı

Diş fırçası kullandıktan sonra temizliğini iyi yapmak gerekir. Diş fırçası yıkanırken üzerinde macun kalmamalıdır. Ayrıca nemli kalan diş fırçalarında bakteri ve mantar ürüyebilir.