Gündem

Fırat'ın doğusunda harekat başladı! Erdoğan'dan harekat açıklaması

Son dakika… Fırat’ın doğusunda harekat başladı. Uçak sesleri sonrası Resulayn’da patlamalar yaşandı. Harekatın adı Barış Pınarı Harekatı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ”Barış Pınarı Harekatı başlamıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.” dedi. 

Harekat öncesinde sınır bölgesine büyük çapta sevkiyat yapıldı. Bölgeye Denizli, Tunceli, Sarıkamış, Sakarya, Siirt, Bolu ve Kayseri komando tugaylarından 5 bin kişilik birlik sevk edildi. Zırhlı birliklerden de takviye yapıldı.

HAREKATIN İKİ ANA MERKEZİ

Harekatın iki aşamalı olması ve Resul Ayn ile Tel Abyad’ın kontrol altına alınması hedefleniyor. Bu anlamda Akçakale ve Ceylanpınar’ın harekatın iki ana merkezi olması bekleniyor.

SMO BİRLİKLERİ DE BÖLGEDE

Fırat’ın batısından taşınan Suriye Milli Ordusu’na bağlı birlikler de bölgeye taşındı. Sayılarının birkaç bini bulduğu belirtiliyor.

Çalışmalar bittikten sonra harekatın icra aşamasına geçilecek. Harekatın topçu atışlarıyla başlaması ihtimal dahilinde. Muhtemel tehdit unsurlarının yerleştiği bölgeler vurulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı