Gündem

Fatih Portakal, sosyal medyada yaptığı Tekalif-i Milliye paylaşımı nedeniyle yargılanmaya başladı

Türkiye'de koronavirüs vakalarının başladığı dönemde Tekalif-i Milliye'ye atıf yaparak yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle Fatih Portakal hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapılıyor.

Fox TV’den sunduğu Ana Haber bültenini bırakarak istifa eden Fatih Portakal bugün İstanbul adliyesine gitti.

Türkiye’de koronavirüs salgınının başlamasının ardından ekonomik destek için yapılan kampanyaları eleştirerek Tekalif-i Milliye kanununa atıf yaparak bir paylaşımda bulunmuştu. Bu tweeti nedeniyle hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenen Portakal ilk duruşması için Çağlayan Adliyesi’ne gitti.

BDDK TARAFINDAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Sabah gazetesinden Fatih Ulaş’ın haberine göre; Fatih Portakal’ın sosyal medya paylaşım sitesi Twitter’dan Tekalif-i Milliye’ye atıfta bulunarak “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef” şeklinde yaptığı paylaşım nedeniyle BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) suç duyurusunda bulunmuştu.

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da Portakal hakkında Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası istemiyle dava açmıştı. İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması için İstanbul Adliyesine gelen Portakal, duruşma sırasını bekliyor.