Ekonomi

Faizler Düştü Ancak Konut ve Otomobil Fiyatları Yükseldi

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi önemli açıklamalarda bulundu ve yükselen konut ve taşıt fiyatları fiyatlarının vatandaşı mağdur etmeye devam ettiğini belirtti.

Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi açıklamalarında Mart ayının başından bu yana devam eden pandemi nedeniyle dünyada ve Türkiye’de üretimi olumsuz etkilenen sektörlerin başında otomotiv ve konut sektörü geldiğini vurguladı.

Ayrıca Alay Hamzaçebi açıklamalarının devamında bu sektörlerde yaşanan sıfır araç ve konut üretimi azlığı nedeniyle sıfır araç ve konutların arz ve talep ile enflasyon, döviz ve maliyet artışı faktörleri ile fiyatlarının yükselmesi ikinci el otomobil ve konut fiyatlarına talebi artırarak bunların fiyatlarının yüzde 25’i geçen oranda artmasına sebep olduğunu vurguladı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Mart ayının başından itibaren devam eden Covid-19 pandemisi nedeniyle dünyada ve Türkiye’de üretimi olumsuz etkilenen sektörlerin başında otomotiv ve konut sektörü gelmektedir. Bu sektörlerde yaşanan sıfır araç ve konut üretimi azlığı nedeniyle sıfır araç ve konutların arz ve talep ile enflasyon, döviz ve maliyet artışı faktörleri ile fiyatlarının yükselmesi ikinci el otomobil ve konut fiyatlarına talebi artırarak bunların fiyatlarının % 25’i geçen oranda artmasına sebep olmuştur. Başını kamu bankalarının çektiği düşük faizli krediler ile vatandaşın kredi faizinden kazanacağı avantajın fazlasının fiyatlara yansıtılmış bulunması fiyatları daha da artıran bir başka faktördür.

Bugünkü hesaba göre emekçiler tarafından yüksek tutarlar ve uzun vadeler üzerinden borçlanılarak alınan araç ve konutların geri ödemesi her geçen yıl enflasyonun altında ezilen, satın alma gücü düşürülen ve sömürülen emekçileri ilerleyen yıllarda çok büyük ödeme güçlüğü içerisine düşürecektir.

Mevcut faiz oranlarına aldanıp borçlanma karşısında bütün emekçileri, hesaplarını çok iyi yaparak“ayağını yorganınıza göre uzatma” konusunda uyarıyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu