Ekonomi

Faiz oranları düşürüldü! Yeni TL mevduat faizleri açıklandı

Bankalarda ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 23’den yüzde 36’lara çıkarken TL mevduat faiz oranları aşağıya çekildi. Kur korumalı TL mevduat politikası sayesinde bankalar TL’ye doyarken, Türk lirası Mevduat faiz oranları yüzde 19,5’den 17,8’e düşürüldü. Faiz getirisi oranların enflasyon rakamların altından kalması ile birlikte tekrar döviz mevduatlarında artışların olması bekleniyor ki zaten bankalarda döviz mevduatı halen yüzde 64’e görülüyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında TL mevduatı faiz oranları yüzde 25 iken, bir ay geçmeden bu faiz oranları yüzde 17,8’e kadar geriledi. Merkez Bankası’nın istatistiklerine göre mevduatların tüm vadelerinde ortalama faiz yüzde 17.88’e kadar geriledi. Bir ay vadeli mevduatın 31 Aralık’ta yüzde 19.03 olan ortalama faizi, 7 Ocak’ta 1.88 puan gerileyerek yüzde 17.15’e düştü. 31 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 3 puanlık hızlı bir artışla yüzde 20.77’yi gören üç ay vadeli mevduatın faizi ise 0.95 baz puan düşüşle yüzde 19.82’ye geriledi. Aralık ayında döviz kurlarını tutabilmek için yapılan döviz müdahaleleri TL’de likidite sorunu yaratmıştı.

RAHATLAMA BEKLENTİSİ

Merkez Bankası’nın aralık ayında 7.3 milyar dolarlık doğrudan müdahalesinin yanı sıra yaklaşık 9 milyar dolar da örtülü rezerv satışı yaptığı tahmin ediliyor. Yeni yıl ilk haftasında birey ve şirketlerin 2.2 milyar dolar değerinde döviz bozdurması da bankaların TL sıkışıklığını aşmasında etkili oldu. Ayrıca Kur Korumalı TL Mevduat sistemine şirketlerin de dahil edilmesi ile birlikte piyasalarda TL’ye erişimin kolaylaşacağı yönündeki beklentileri de güçlendirdi. Diğer yandan şirketler için bilanço sezonunun bitiyor olması da bankaların mevduat yarışından çekilmesinde etkili oldu.

Tutarı %28.2 arttı, payı ise %36.7’ye düştü

Merkez Bankası verilerine göre 7 Ocak itibarıyla bankacılık sektöründe TL mevduat tutarı 1 trilyon 857 milyar TL’ye ulaştı. Haftalık artış yüzde 28.2 oldu. Ancak, TL mevduatın toplam mevduat içindeki payı yüzde 37.2’den yüzde 367’ye düştü. Döviz mevduatları ise yüzde 2.7 düşüşle 234.2 milyar dolara inerken, toplam mevduat içindeki payı yüzde 63.2’ye çıktı.