Editörün SeçtikleriEkonomi

Faiz oranı o seviyede olursa dolar 25 TL olacak! Kritik açıklama yapıldı

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez çok önemli açıklamalarda bulundu. Eğilmez açıklamalarında Mirgün Cabas’ın programında dolarla ilgili 25 TL rakamını paylaşırken doların 25 TL’ye düşeceği planı paylaştı. Ekonomist Mahfi Eğilmez son katıldığı programda döviz kuru ve enflasyonla ilgili değerlendirmeler yaparken Gazeteci Mirgün Cabas’ın “Şunu Bana Bir Anlat” programına ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez katıldığı da ifade edildi.

Ekonomideki gidişatı yorumlayan Eğilmez, sadece Merkez Bankası’nın faiz artırmasıyla enflasyonun düşmeyeceğini, yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu savunurken Eğilmez’in faiz, döviz ve enflasyonla ilgili çarpıcı açıklamaları dikkat çekti. Konu ile ilgili olarak açıklamalarında sadece faizi artırarak bu işin içinden çıkılmadığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

YAPILAN AÇIKLAMA

“Benim bir tanımım var, faiz yanlış belirlenirse ekonomiyi batırabilir. Doğru belirlenirse de ekonomiyi kurtaramaz. Yanına mutlaka bir şeyler koyman lazım. ABD ekonomisini tek başına faizle kurtarabilirsin. Çünkü onun büyük yapısal reformlara ihtiyacı yok. Öyle hukuk, demokrasi, eğitim reformuna ihtiyacı yok.

Bizim çok ihtiyacımız var. Bunları koymadan tek başına faizle bu işin içinden çıkamayız. Kuru tutuyoruz şimdi mesela. Kura baskı uyguluyor, ne yapıyor satıyor. Döviz satıyor, şimdilerde alıyor. Tersine döndü ama tekrar satacak. Kuru 32’lerde, 33’lerde tutmaya çalışıyor. Niye tutmaya çalışıyor? GSMH yüksek görünsün diye…

DOLAR 25 LİRAYA DÜŞECEK

Çünkü GSMH hesaplarken biz piyasadaki cari fiyatla topluyoruz her malı bu bize toplam GSMH veriyor. Onu yıl ortalaması döviz kuruna bölüyoruz.

Döviz kuru ne kadar düşükse sonuç o kadar yüksek çıkıyor. Bunları önlemek için baskı oluşturuyoruz. Bu da tabii enflasyonun biraz daha düşük çıkmasına sonuç oluyor. Enflasyon 50-55’ten aşağı düşmez. IMF 45 diyor bence biraz iyimser, 50-52 civarı diyorum.

Kuru bıraksak nereye geleceğiz. Tabi faizi artırsak Türk Lirası değer kazanır. Faizi bugün 50’deyiz, 80’e çıkar kur büyük ihtimalle 25’e düşer.”