Gündem

Fahiş fiyatlı otobüs biletlerine sert ceza: 5.3 milyon lira!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı’nda fahiş fiyatlarla bilet satan otobüs firmalarına 5 milyon 321 bin 223 lira ceza kesildiğini açıkladı.

4 bin 810 otobüsü inceledi

Bakanlık ekipleri ve kolluk kuvvetleriyle iş birliği halinde yapılan denetimlerde 4 bin 810 otobüs denetlendi. Fahiş fiyatlarla bilet satışına ve korsan taşımacılığa karşı gösterilen hassasiyetin bir göstergesi olarak, bu tür durumlarda tespit edilen işletmecilere cezalar uygulandı.

Ramazan Bayramı tatilinde şehirlerarası otobüs seyahatlerinde büyük yoğunluk yaşandığını aktaran Uraloğlu, “5 Nisan’dan bugüne kadar 80 bin 195 otobüs seferi gerçekleştirilmiş ve bu seferlerde 2 milyon 759 bin 818 yolcu taşınmıştır” bilgisini paylaştı.

5 milyon 321 bin 223 lira idari para cezası

Yapılan denetimler kapsamında Karayolu Taşıma Kanunu’na aykırı bir şekilde ücret tarifesi uygulayan ve fahiş fiyattan bilet satışı gerçekleştiren otobüs işletmecilerine 5 milyon 321 bin 223 lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca, korsan taşımacılık yapan ve izinli olmayan noktalarda yolcu alan-indiren veya tespit edilen diğer usulsüzlükler nedeniyle otobüs işletmecilerine 1 milyon 269 bin lira idari para cezası uygulandı.

Uraloğlu: “Vatandaşlarımız fahiş fiyatlara dikkat etsin!”

Uraloğlu, vatandaşları fahiş fiyatlarla bilet satan firmalara karşı dikkatli olmaya çağırdı. Bu tür durumlarla karşılaşan vatandaşların Bakanlığa şikayette bulunabileceklerini hatırlatan Uraloğlu, denetimlerin aralıksız devam edeceğini vurguladı.