Ekonomi

EYT’lilere en düşük 5 bin 500 TL verilmeyecek mi? SGK’dan duyuru yapıldı!

Erken Yaşta Emeklilik’te (EYT) yüzde 30’luk zamdan etkilenmeyeceği bildirilirken en düşük maaşın 5.500 TL TL olarak uygulanmayacağı iaddialarının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) açıklamada bulundu. EYT’lilerin aylık hesaplamalarında değişiklik yapılmayacağını duyurarak önemli açıklamalarda bulundu.

“HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMAYACAKTIR”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), son dönemde Eyt’lilerin emekli maaşı ile ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin açıklama yaptı. Eyt’lilerin yüzde 30’luk zamdan yararlanamayacağı ve en düşük maaşın 5.500 TL olmayacağı yalanlandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır. Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır.

Ayrıca, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir.

“EN DÜŞÜK MAAŞ 5.500 TL OLACAK”

Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık miktarı dosya bazında 5 bin 500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5 bin 500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”