Ekonomi

EYT Son Dakika Gelişmeleri! EYT Yasası, Erken Emeklilik ve Af Yasası için Gözler 1 Ekim Meclis Gündeminde

TBMM gündeminde olacak konuların başında ‘Emeklilikte Yaşa TakılanlarEYT yasası sorunu ve af yasasının görüşülmesi bekleniyorken Son dakika af açıklaması geldi  MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay canlı yayında açıkladı af geliyor açıklaması geldi.  Bu yıl Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası çıkacak mı? Peki, olası yasa çıkma durumunda EYT kimleri kapsayacak, uzmanlar konuyla ilgili neler söylüyor?

SON DAKİKA AF AÇIKLAMASI

MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay, canlı yayında ceza indirim infaz yasasının Aralık ayından önce çıkabileceğini duyurdu.

MHP’nin seçimlerden önce gündeme getirdiği af konusunda sona doğru yaklaşılıyor. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, af teklifinin ikinci infaz paketiyle birlikte ekim ayının sonunda aralık ayının başında Meclis’e geleceğini söyledi.

İnfaz düzenlemesi ve yargı paketiyle ilgili soruya cevap veren Akçay, ” 2. yargı paketinde infaza ilişkin, şartlı ceza indirimine ilişkin kanun teklifi birlikte değerlendirilerek Meclis’e sunulacak.

Af yasasının Aralık ayından önce çıkacağını ümit ediyoruz

O konuda biliyorsunuz, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı’nın da açıklamaları var. Aralık ayından önce çıkacağını ümit ediyoruz. İç tüzük değişikliklerinin yapılmasını gerektiğini biz söyledik. Bütçe Genel kurulu zaten Aralık’ 15’e kadar gelmiş olur, pek çok kanun da çıkabilir. Amam bizim ilk önceliğimiz, Genel kurul’da 2. yargı paketinin sunulmasını bekliyoruz.” dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, sonuca ulaşmak için her kulvarda mücadele yürütüyor. EYT SYDD milyonlarca EYT’linin ellerinden alınan haklarının geri iade edilmesi için toplantılar, milyonlarca kişilik mitingler, imza kampanyaları başlatan, sorunlarını TBMM’ye taşıttırdı ve sosyal medyada da aktif durumda. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sorunun çözümü için çalışma yapılması yönünde verdiği talimat sonrası umutlanan EYT’liler yeni yasama yılı kapsamında yeni hareketlerine başlıyor. EYT SYDD eski Denetim Kurulu Üyesi Eşref Daşgüleç, dün gece saatlerinde sosyal medyadan bir paylaşım yaptı. Daşgüleç EYT’lilere bir çağrı yaptı ve google harekatı başlattı.

Daşgüleç, EYT’lilerden Google’a “EYT” yazmalarını ve en az 10 farklı siteyi ziyaret ederek her sitede en az 1 dakika kalmalarını istedi. Daşgüleç, Anadolu Ajansı’nın her gün arama motorlarından ziyaret edilen siteleri raporlayarak Cumhurbaşkanı’na sunduğunu dile getirerek bu etkinlikle EYT isminin sürekli Erdoğan’ın önüne gelmesini sağlamayı amaçlıyor.

Konu ile ilgili olarak Daşgüleç açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

ARKADAŞLAR SALI GÜNÜ, GÜNBOYUNCA SİZLERLE ÇOK BASİT BİR ETKİNLİK YAPACAĞIZ.

ETKİNLİK ŞÖYLE;

SABAH SAAT 08:00’DAN BAŞLAYARAK GÜNBOYUNCA; GOOGLE ARAMA MOTURUNDAN EYT YAZIP, EN AZ 10 FARKLI SİTEYİ ZİYARET EDİN

– HER SİTEDE YAKLAŞIK 1 DK KALARAK ZAMAN GEÇİRİN

– BU ETKİNLİĞİ FARKLI IP OLAN BİLGİSAYAR VEYA CEP TELEFONUNDAN DAHA ÇOK SİTEYE GİREREK, ETKİLEŞİMİ ARTTIRABİLİRSİNİZ BU ETKİNLİĞİ ŞU YÜZDEN YAPACAĞIZ;

AA CUMHURBAŞKANINA RAPOR SUNUYOR

ANADOLU AJANSI HERGÜN ARAMA MOTORUNDAN ZİYARETİ EDİLEN SİTELER RAPORLAYARAK CUMHURBAŞKANINA RAPOR SUNMAKTA. MECLİSİN AÇILDIĞI GÜN VE BİZİMLE İLGİLİ SOSYAL POLİTALAR KURULU RAPOR HAZIRLARKEN, SİZCE KENDİMİZİ FAZLASIYLA HİSSETTİRMEZ MİYİZ?

NE DERSİNİZ?

TBMM AÇILDI! 1 EKİM MECLİS GÜNDEMİNDE NELER OLACAK?

Türkiye uzun süredir Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Af yasası konularının TBMM gündeminde ne zaman görüşüleceğini merakla bekliyordu. EYT yasası için gözler Meclis’ten gelecek habere çevrilecek. Yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim 2019 Salı gününden itibaren yargı reformuyla birlikte gündemin sıcak konuları arasında emeklilikte yaşa takılanların da yer alması bekleniyordu. Kısa süre önce Meclis’e 20 teklifin sunulduğu ve 3 çözümün ön planda yer aldığı iddia edildi.

1 Ekim 2019 günü yani yarın itibariyle TBMM uzun süren tatilin ardından gündemdeki konuları konuşmaya başlayacak. Herkes merakla TBMM gündeminde yer alacak konuları merak etmeye başladı. Son olarak Ankara’da düzenledikleri mitingle seslerini duyuran EYT mağdurlarının TBMM gündeminde yer alması tahmin ediliyor. 

EYT SON DURUM NE?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sorunun yanı sıra TBMM gündeminde bir de MHP’nin seçim öncesinde gündeme getirdiği ve tutuklu yakınlarını sevindirecek olan af yasası görüşülmesi bekleniyor. AF yasası görüşülmesiyle birlikte şuan da ceza evlerinde tutuklu olarak bulunanlar bir umut ışığı doğmuş olacak.

GÜNDEMDEKİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK!

TBMM’de görüşülecek EYT sorunu, af yasası konularının yanı sıra diğer önemli konularda merak konusu oldu. Meclis tarafından görüşülmesi beklenen konuların kısa sürede çözüme kavuşturulması talep ediliyor. Meclis yarın açılmasının ardından hangi konuları da gündeme taşınacağı belli olacak

Peki, EYT için önerilen 3 çözüm içerisinde neler yer alıyor, bu süreçten kimler yararlanabilir? İşte Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman’ın Kanal D Ana Haber’e özel açıklamaları ve süreçteki son durum…

EYT YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?

Duman’ın aktardığı bilgilere göre ilk madde kadın ve erkeklerin yaş şartı olacak. 50 yaşını dolduran kadınlar ve 55 yaşını doldura erkekler 3600 günü tamamlamaları halinde bu yasadan yararlanabilecek.

İkinci yöntemde ise emeklilik koşulları arasındaki yaş sınırı devre dışı bırakılacak. Çalışma hizmeti ve çalışma süresi şartlarını yerine getirenler emekli olabilecekler. Bu yöntem kabul edilirse 1994 yılında sonra sigortaya giren erkek çalışanlar faydalanamamış olacaklar.

Üçüncü yöntemde ise 8 Eylül 1999 yılı öncesinde işe başlamış olanlar 5 bin gün çalışma ile diğer koşulları sağlayarak emekli olabilecekler. Bu kanunun çıkması halinde bütün EYT’lileri kapsayabilmesi için 2024 yılının 9 Eylül’üne kadar yürürlükte kalması gerekiyor.

EYT’Lİ OLANLAR NE ZAMAN EMEKLİ OLURLAR?
Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman’ın yaptığı açıklamada yer alan bilgilere göre kanun yasalaşması halinde EYT’liler 2-3 aylık bir süre gerekiyor. Yani teklif yasalaşırsa emeklilikte yaşa takılanlar 2020’de emekli olabilecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı