GündemKamu

Eylül ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 ekimde hesaplara geçecek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, merakla beklenen soruya cevap verdi. Eylül ayına ait işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin 5 Ekim'de yapılacağını duyurdu.

Binlerce kişinin merakla beklediği işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin ne zaman yapılacağı belirlendi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasıyla netleşen ödeme tarihi 5 Ekim olarak belirlendi.

İBAN’I OLMAYANLAR PTT ÜZERİNDEN ALACAK

Bakan Selçuk, “Eylül ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemelerini 5 Ekim’de vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatıracağız.” dedi.

Bakan Selçuk, IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödemelerin yapılacağını hatırlattı.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NEDİR? İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemedir.

İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları:

– Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

– Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI NEDİR

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Bu uygulama, son olarak koronavirüs pandemisi sırasında işverene destek için uygulanmaya başlanmıştır. Uygulamada çalışanların ücretlerinin brüt %60 kadarı devlet tarafından karşılanır.