Ekonomi

Evlerde yeni tasarruf dönemi başlıyor!

Konutlardaki enerji giderlerini ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır yıkama gibi tüketimler başı çekiyor.

Bu giderleri ise alacağınız küçük önlemler azaltmak elinizde.

Örneğin,evinizde su tasarrufu yapmak için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz. Arızalı su borularını tamir ettirmek,uzun vadede size oldukça fayda sağlayacak.

Kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. Suyu gereksiz yere açık bırakmamaya özen gösterin.

Dişlerinizi fırçalarken,bulaşık yıkarken suyu açık unutmayın,çamaşır makinenizi ise tam dolduğu zaman kullanın.

Su içmek için sadece bir bardağınız ya da şişeniz olsun.

Sifonun içine pet şişe yerleştirin. Böylelikle su haznesi azalmış olur.

Tasarrufun en önemli unsurlarından birini de yalıtım oluşturuyor. Çatı izolasyonunun uygun bir şekilde yaptırılması, çatıdaki yüzde 20’lik ısı kaybını aşağıya düşürüyor.

Konutlardaki tüm ısı kaybını oluşturan pencere ve kapıların kenarlarındaki boşlukların sünger ile kaplanması tasarrufun öncelikli ilkelerinden.

Doğalgaz sobası kullanılıyorsa, soba filtresinin cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmesi paranın cepte kalmasını sağlıyor.

Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması da büyük enerji tasarrufu sağlıyor.

Radyatörlerin mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellenmemesi, pişirme ocağının ısınma amaçlı kullanılmaması gerekiyor.

Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazının ayarlanması, bacalı cihazların dolapların içine yerleştirilmesi tasarruf tedbirlerinin başını çekiyor.

Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığının en çok 19 dereceye ayarlanması gerekiyor.

Kullanacağınız ev aletlerini satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırmanız, enerji verimliliği seviyesi yönetmeliklerine uygun belgelenmiş bir cihaza yapacağınız yatırımın maliyeti yüksek olsa bile…

Cihazın 10-15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu ödediğiniz parayı size geri kazandırıyor.

Cihaz alırken ‘A’ ve ‘A +’ işaretli ürünlerin en verimli cihazlar olduğunu bilmeniz, yüksek verimli ve çok düşük verimli cihazlar arasında yüzde 60’ın üzerinde enerji tüketim farkı olduğunu unutmamanız gerekir.

Televizyon, DVD, bilgisayar, telefon şarj cihazları gibi aletlerin, sürekli prizde takılı olmaması da gerekiyor. Küçük miktarlar gibi görünse de hepsi toplandığında kayda değer bir ödeme olarak karşınız çıkıyor.

Cihazlar üzerindeki “stand by” ışıklarının 1 watt harcadığı kabul edilse yılda 8,7 kwh enerji tükettiği, “stand by” ışıkları açık beklemedeki 10 cihazın yılda 87 kwh enerji harcadığı unutulmamalı.

Bu enerjinin de neredeyse bir evin 1 aylık elektrik tüketiminin yarısına denk gelmesi tasarruf tedbirlerini bir kez daha akıllara getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı