GündemManşet

Evlenmek isteyenler dikkat: Güvenli düğün uygulaması başlıyor!

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de düğünlere kısıtlama getirildi. Evlenen çiftler sadece 1 saat süren ve sınırlı katılımcı ile nikah yapabiliyorlar. Bu nedenle düğün kısıtlamalarının ne zaman kalkacağı merak ediliyor. Kısıtlamanın ne zaman kalkacağına dair resmi açıklama henüz yapılmadı. Ancak, salon işletmecileri, normalleşme sürecine hazırlık aşamasında ISO 9001:2015 belgesi alıp, ‘Güvenli Düğün Projesi‘ni hayata geçireceği öğrenildi.

Küresel pandemi nedeniyle Türkiye’de düğünlere yasak getirildi. Bu nedenle salon işletmecileri ve organizasyoncular maddi olarak kayıplara uğradı. gazetevatan.com’un haberine göre, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay, “2021 yılında aynı sıkıntıları yaşamamak ve belirsizliğin önüne geçmek amacıyla hizmetlerimizin belgelendirilmesi ve halk sağlığının öncelik olması için ISO 9001:2015 kalite belgelendirme sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Böylelikle hem halk sağlığının korunması hem de hizmetlerimiz belgelendirilerek düğünlerimiz güvence altına alınacaktır” ifadelerini kullandı.

Sendika olarak Güvenli Düğün’ projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Barış Ay, “Yetkisiz yerlerde yapılan düğünlerin ceremesini pandemi döneminde hep beraber çektik. Sağlık koşulları ve hizmet kriterlerinin yerine getirilmemesinden dolayı ülkemiz bedel ödedi. Bu olayların bir daha yaşanmaması ve düğünlerin virüs yaymayacağını belgelendirmek adına ISO 9001:2015’e başvurumuzu yaptık. Güvenli Düğün Sertifikasyon Projesi’nin bir basamağı olan ISO 9001:2015 sertifikasyonu, düğünlerin güvenle yapılabileceğinin ispatı. Bu uygulama, halkımız için de sunulacak hizmetleri garanti altına alan bir belgelendirme sistemi olacak.” denildi.

Tüm düğün salonları işletmecileri başvurabilecek

Türkiye genelindeki tüm düğün salonu işletmecileri ve organizasyoncuları ISO belgesi için başvuru yapabileceğini söyleyen Ay, “Mart ayına kadar tüm düğün salonlarımızda ISO 9001:2015 belgesinin yer almasını planlıyoruz. Normalleşme döneminde yeni uygulamayla salonlarımızda HES kodu sorgulaması yapılacak. Hizmetlerimizde kullanılan pastadan meşrubata, gıdaların laboratuvar tahlil sonuçları olacak. Düzenli personel eğitimleri yapılacak. Eğitimler hijyen, halkla ilişkiler gibi alanlarda yapılacak. İşletmelerde hijyen ve temizlik kuralları günlük uygulanacak ve raporlar hazırlanacak” açıklamasında bulundu.

Düğünlerin denetlenmesinin gizli davetli ile olacağını söyleyen Ay, denetimleri karekod uygulamasıyla vatandaşların da takip edebileceğini söyledi.

Gizli davetliler nasıl seçilecek?

Düğünlerin denetlemesini gerçekleştirecek olan kişilerin nasıl seçileceğine dair açıklama şu şekilde yapıldı:
“Gizli davetli karekod sistemiyle denetimlerini merkeze bildirecek. İşletmelerde uygulanan denetimleri karekod uygulamasıyla vatandaşlar da takip edebilecek. Gizli davetliler 25-35 yaş arası, üniversite mezunu kişilerden seçilecek. Gelin ile damat adayı gibi görünecek çiftler salonu gezip, hizmetler hakkında bilgi alacak. Örnek düğünleri, önceki düğün videolarından izleyebilir. Bir düğüne misafir gibi de katılabilir. Gizli davetli, tespitlerine göre puanlama verecek. Eğer gizli davetli tespitlerinde işletme hakkında olumsuz rapor düzenlerse, ISO 9001 belge iptali gerçekleştirilebilecek”

Düğünlere getirilen kısıtlamalar:

81 ilde; sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek.

Nikah merasimi şeklinde yapılabilecek düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanacak.

Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.