EkonomiKamu

Evi olanları üzecek haber: Yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandı!

Evi olan vatandaşları üzecek bir haber geldi. Buna göre, Türkiye’de evi olanlar için 2022-2025 yılları için hazırlanan emlak vergisine esas değerler belirlendi. Yapılan hesaplamalar sonrası bazı bölgelerde yüzde 50 ve yüzde 100’ün üzerinde artış yaşandı.

Türkiye’de vatandaşların emlak vergisi ödemesi zorunlu. Bu kapsamda vatandaşları üzecek bir gelişme yaşandı. 2022-2025 yılları için hazırlanan emlak vergisin metrekare rayiç bedelleri üzerinden hesaplanan vergilendirmeler sonrası bazı bölgelerde artış görüldüğü öğrenildi. Artışların bazı bölgelerde yüzde 50 ve yüzde 100’ün üzerinde olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir şu ifadeleri kullandı:
“Birçok mükellefin mülkü bir önceki dönemde ‘değerli konut’ kapsamında yer almazken yapılan son düzenlemeler ile bu kapsama girerek vergiye tabi oluyor.

Emlak rayiç bedellerinin esas alınması ile birlikte değerli konut matrahı belirleniyor. Bu durumda mülk sahipleri için ek maliyetler oluşuyor. ‘Yatırımlarını konut sektörüne yapan yatırımcılar için önemli bir düzenleme’ diyebiliriz. Özellikle lüks konut satışlarını doğrudan etkileyen bu vergilendirmeler hem konut taleplerini hem de konut fiyatlarını olumsuz yönde etkileyebilir”

Emlak vergisinden kimler muaf?

Geliri olmayan ev hanımları ve işsizler brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için emlak vergisi ödemiyor. Engelliler, gaziler ve şehit yakınları ve emekli maaşı haricinde geliri olmayan emekliler de emlak vergisinden muaf olarak kabul ediliyor.