EkonomiGündem

Evde örgü, dantel, çiçek, boncuk işleme, erişte yapma gibi işler yapan kadınlar dikkat: Bu sene 1.547 TL ödeniyor!

Birçok kadın evde örgü, dantel, çiçek, boncuk işleme, erişte yapma gibi işler yapıyor. Kadınların evlerde imal ettikleri ürünleri sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazılar ile tespit ettirdiklerinde isteğe bağlı sigortalı sayılabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 2022 yılı için ödenmesi gereken prim tutarını 1.547,90 TL olarak bildirdi.

Evde el sanatları ile uğraşan kadınlar isteğe bağlı olarak sigortalı olabiliyorlar. İsteğe bağlı olarak sigortalı olan kadınlar, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi ödeyebiliyorlar. SGK 2022 yılı için prime esas kazanç alt sınırının 29 katı üzerinden ödenmesi gereken aylık prim tutarı 1.547,90 TL olarak açıkladı.


Kimleri kapsıyor?

Dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, kırpıntı deriden üretilen mamuller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın, satan kadınlar isteğe bağlı sigortalı olabiliyorlar.

30/1/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlardan bu ürünleri, pazar takibi suretiyle satılması ile ticari, zirai veya mesleki faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satanlardan, herhangi bir işverene tabi olmaksızın sürekli ve kazanç getirici nitelikte yaptıklarını vergi dairelerinden alacakları yazılar ile tespit ettiren kadın isteğe bağlı sigortalı sayılmaktadırlar.