Gündem

Evde durmuyorlar: 262 corona şüphelisi aramızda geziyor!

Türkiye’de corona virüsü vakalarında artışlar görülürken, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’tan flaş bir açıklama geldi. Oruç Samsun’da corona virüsü şüphelisi 262 kişinin evinde bulunmadığını söyledi.

Türkiye’de corona virüsü ile mücadele devam ediyor. Her gün güncellenen vaka tablosuna göre günlük vaka sayıları binin üzerinde seyrediyor. Vaka sayısında azalma olmaması endişelere neden olurken, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç’tan flaş bir açıklama geldi. Oruç Sansun’da corona virüsü şüphelisi 262 kişinin evinde olmadığını söyledi.

Gerekli yasal işlem başlatıldı

Her gün kapı kapı gezerek denetim yaptıklarını söyleyen Oruç, “Samsun’da son 20 gün içerisinde 2 bin 290 hanemize ziyarette bulunduk. Bunlar içerisinde 262 pozitif veya temaslı kişiyi evine bulamadık. Gerekli yasal işlemler başlatıldı” açıklamasında bulundu. Bu kapsamda kurallara uymayan, aynı zamanda apartman içerisinde maske kullanmayan 282 vatandaş için ise idari işlem başlatıldığı ifade edildi.

Günlük denetimler gerçekleştiriliyor

Samsun’da izolasyonu ihlal edenlerle ilgili yasal mevzuatlar çerçevesinde 3 bin 150 TL’ye kadar para cezası yazıldığını bildiren İl Sağlık Müdürü Oruç açıklamalarında, “Samsun’da korona ile mücadele kapsamında evde izlem tedavisi olarak eve gönderilen hastalarımıza mobil denetim ekiplerimiz günlük olarak denetim yapmaktadır. 19 adet mobil denetim ekibimiz günlük olarak pozitif veya temaslı hastalar evlerinde mi değil mi, tedavilerine uyuyorlar mı, herhangi bir semptom var mı diye evlerine gidiyorlar. Yaptığımız bu çalışmalar kapsamında son 20 gün içerisinde 2 bin 290 hanemize ziyarette bulunduk. Bunlar içerisinde 262 kişiyi evine bulamadık. Bunlar içerisinde de 282 kişiye tutanak tuttuk. İzolasyon kurallarına veya ev, apartman içerisindeki maske kurallarına uymadıkları için tutanaklar tuttuk. Bu tutanakları ilgili mülki amirlere gönderdik ve gerekli yasal işlemleri başlatmış olduk” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu