EkonomiGündem

Evde 4 kişi yaşayan aileler dikkat: PTT’ye gidip karşılıksız paranızı alın!

Ekonomik sıkıntılar çeken vatandaşlara destekler sürüyor. Dar gelirli ailelere birçok başlık altında destek veriliyor. Bunlardan biri de elektrik faturası desteği oldu. Devlet tarafından belirli şartlar kapsamında vatandaşlara elektrik faturası için yardım yapılıyor. Ailedeki kişi sayısına göre değişen miktarda verilen yardımlar PTT üzerinden ulaştırılıyor.

Elektrik faturası için yardım yapılıyor. İhtiyaç sahibi aileler elektrik faturalarıyla PTT’ye gidip bu destekten yararlanabiliyor. Buna göre, evine 135 TL’den fazla elektrik faturası gelen ailelerin destek için kimlik kartı ve elektrik faturasıyla PTT şubesine gitmeleri yeterli olacak.

ÖDEME MİKTARI DEĞİŞİYOR

Devlet, 1 kişilik aileler için 130,09 TL, 3 kişilik aileler için 173,46 TL, 4 kişilik aileler için 216,82 TL ve 5 kişilik aileler için 260,19 TL gibi elektrik tüketimine göre değişen miktarlarda elektrik faturası yardımı sunmaktadır.

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Elektrik Tüketim Desteği’ne e-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor. Bunun için T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-Devlet’e giriş yapıp sonrasında “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfasında istenen bilgileri doldurmak gerekiyor. Kronik hastalar, Elektrik Tüketim Desteği almak için bağlı olduğu bölgenin SYD Vakfına başvuruda bulunabilir. Başvuru onaylandığında ödemeler yine PTT üzerinden sağlanıyor.