Ekonomi

Ev ve Konut kredileri açıklandı! Fırsatçılar fiyatları arttırdı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kontrollü sosyal hayat döneminde de vatandaşlara desteklerin devam edeceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından kamu bankaları konut, taşıt, tatil ve eşya kredilerini duyurdular. Bankaların uygun finansmanlı paket açıklamalarının ardından ev ve araba fiyatlarının yükseldiği öğrenildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, corona virüsü sürecinde vatandaşlara sağlanan ekonomik desteklerinin kontrollü sosyal hayat döneminde de devam edeceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Ziraat, Vakıfbank ve Halk Bankası ortak bir kararla uygun finansmanlı konut, taşıt, tatil ve eşya kredilerini duyurdular.

Otomobil ve ticari taşıt almak isteyenler için de faizler en düşük seviyeye çekildi. Ancak paketlerin açıklanmasından sonra fırsatçılar harekete geçti. Ev ve araba fiyatlarında yükselmeler olduğu görüldü.

İŞTE BANKLARIN KONUT VE ARAÇ KREDİLERİ

Konut kredisi

Daha önce yapılan açıklamalarda uzun vadeli uygun konut kredisi sağlanacağı duyurulmuştu. Kamu bankalarının sıfır konutlar için 15 yıla kadar ayılık yüzde 0.64 faizli kredi sunacak. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faizli kredi imkanı sağlayacağı öğrenildi. Buna göre; İstanbul, Ankara ve İzmir krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak.Kredi kullanımı için yüzde 10 gibi düşük peşinat gerekecek.

Taşıt Kredisi

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize 1.El-Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi, İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize 2.El Taşıt Destek Kredisi sunmaktayız.

1.El-Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunmaktayız.
50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık %0,69 faiz oranı, %0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı % 10,7983’tür.

2.El Taşıt Destek Kredisi

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize %0,82 faiz oranı azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli ile 2. El Taşıt Destek Kredisi ürünü sunmaktayız.
2. El Binek Otomobil ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami üst limit 150 Bin TL olacaktır.
Bu kapsamda, 7 yaşına kadar ikinci el otomobiller için kredi kullanılabilecektir.

50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık %0,82 faiz oranı, %0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı % 12,8768’dir. Banka gerekli görülmesi halinde kredi koşullarında değişiklik yapma ve kampanyayı durdurma hakkını saklı tutar.

İlgili Makaleler