Ekonomi

Ev sahibi olmak isteyenler dikkat: Kamu bankalarına konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası tarafından vatandaşlara konut kredisi fırsatları sağlanıyor. Kredinin duyurulmasından bu yana vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar şimdi kredi avantajlarını ve kredi başvurularının nasıl yapılacağını araştırıyorlar.

Türkiye’de normalleşme dönemi ekonomik tedbirleri kapsamında vatandaşlara kamu bankalarından taşıt, konut, eşya ve tatil kredileri veriliyor. Özellikle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bu kredilere çok seviniyorlar. Bu nedenle son günlerde internet sayfaları üzerinde kamu bankalarının konut kredilerine yönelik araştırmalar da arttı. Vatandaşlar kredi fırsatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek istiyorlar.

Bankaların konut kredisi açıklaması:

Küresel çapta toplum sağlığını tehdit eden Covid-19 salgınında normalleşme sürecine geçiş ile 12 aya kadar ödemesiz dönemli “Avantajlı Konut Kredisi” paketi hizmete sunulmuştur.

Paket kapsamında; yeni(sıfır) ve ikinci el konutlar üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kredinizi kullanabilirsiniz.

Size özel avantajlı faiz oranları ile kullanabileceğiniz konut kredinizi ister aylık eşit taksitlerle, isterseniz 12 aya kadar ödemesiz dönem imkânı ile 15 yıla varan vadede, %10’dan başlayan, düşük peşinat oranı ile yararlanabilirsiniz.

Tutar ve Ödeme Koşulları

Yeni(sıfır) konutlar için %0,64, 2. El konutlar için %0,74 faiz oranı ile 180 ay vadeye kadar, üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) azami 750 bin TL’ye kadar; diğer şehirlerde azami 500 bin TL’ye kadar kullanılabilecektir.

 

İlgili Makaleler