Ekonomi

Ev almak isteyenlere kötü haber: Fiyatlar yüzde 40 artacak!

2020 yılında corona virüsü salgını nedeniyle kamu bankaları harekete geçmiş ve konut kredisi fırsatlarını duyurmuşlardı. Kredilerden faydalanan çok sayıda vatandaş ev sahibi oldu. 2021 yılında ise ev almak isteyenlere kötü haber verildi. Yapılan açıklamalara göre, konut fiyatlarının inşaat sektöründeki maliyetlerin artmasından dolayı yüzde 40 civarında artması bekleniyor.

Salgın pek çok sektör olduğu gibi inşaat sektörünü de kötü etkiledi. İnşaatlardaki maliyetlerin artmasının fiyatlara da olumsuz olarak yansıyacağı öğrenildi. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, salgının emlak sektöründe değişime sebep olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşların müstakil evleri tercih etmesine sebep oldu. Önceden çalışan kesim olduğu için evlerde balkon veya ek odaya bakılmıyordu. Ancak büyük geniş balkonlu evler ve çalışma odasının olması gerektiği ortaya çıktı. Önümüzdeki 2021 yılında sektör açısından baktığımızda inşaat maliyetleri yüzde 70’e kadar arttı. Doğal olarak konut fiyatları da yukarı doğru çıkacak. Gayrimenkul alacakların şu dönemi iyi değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü fiyatların yüzde 40’a yakın artacağını düşünmekteyiz”

Konut kredisi faiz oranının önemini gördük

Konut kredisi faizlerinin ileride tekrar uygulanması gerektiğini söyleyen Aydemir, “Dünyada etkisini gösteren korona virüs salgını sektöre de yansıdı. Haziran ayında yapılan 0,64 faiz oranları sektör için büyük bir can suyu oldu. 3 ay gibi kısa bir sürede 600 bin konutun satılmasına vesile oldu. Sektör için geçmişe göre baktığımızda 2020 yılı Kasım ayı itibariyle 1 milyon 393 bin ile tarihinin en büyük konut satış istatistiklerini yakalandı. Sektör için parlak bir yıl olarak salgına rağmen tarihe geçti. Konut kredi faizlerinin ne kadar önemli olduğunu biz Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında görmüş olduk. Konut kredi faizlerinin ileriki zamanlarda sektör için tekrar uygulanması gerektiğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Altın ve döviz piyasaya çıkacak

Konut kredisinin yüzde 1’in altına düşmesinin yastık altındaki altın ve dövizin piyasaya çıkmasına sebep olacağını söyleyen Aydemir, “2021 yılında da hükümetin bununla ilgili radikal kararlar alması gerekiyor. Çünkü inşaat sektörü, ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlıyor. Faizlerin 1,60’lardan aşağılara çekilmesi gerekiyor. Şu anda döviz ve altın yatırımı yapanlar, gayrimenkulden daha az kâr etmiş oluyor. 2018-2019 konut fiyatlarıyla 2020-2021 konut fiyatlarını karşılaştırdıklarında bunun farkına varacaklardır. Yüzde 70’den fazla aldıkları konutlardan daha fazla gelir elde ettiklerini göreceklerdir. Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesi, yastık altında olan altın ve dövizin piyasaya çıkmasına sebep olacaktır.” dedi.