Ekonomi

Ev almak isteyen vatandaşlara güzel haber: Ardı ardına indirim yapıldı!

Türkiye’de kira fiyatlarını yüksek bulan ve ev sahibi olarak yatırım yapmak isteyen binlerce vatandaş bulunuyor. Ancak çok sayıda vatandaşın ev almaya maddi birikimi yetmiyor. Bu nedenle bankaların kredilerini araştıran vatandaşlara güzel haber, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan geldi. Merkez Bankası verilerinde, konut kredisinin faiz oranı, son bir yıl içerisinde ardı ardına yapılan indirimler ile aylık olarak 1,65'ten 0,94'e kadar gerilediği görüldü.

Ev almak isteyen vatandaşlar yeterli birikimleri yapamadıkları takdirde uygun faizli konut kredisi arayışına giriyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan konut kredilerini takip eden vatandaşlara güzel haber geldi. Son verilere göre; 10 yıl boyunca 200 bin TL kredi kullanan bir vatandaş, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 3 bin 839 TL taksit öderken, bu yıl Mayıs ayında 2 bin 787 TL ödeyecek. Böylece 1.052 TL’lik daha az ödeme yapılmış olacak.

 Ağustos ayında kampanyalar başlatılmıştı

Faiz indirimi ilk kez uygulanmıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kamu bankalarının başlatmış olduğu konut kredisi kampanyaları ile faiz oranları düşmüş, TCMB, yapılan faiz indirimleri sonrasında yenil yılla birlikte aylık olarak konut kredisi oranlarını yüzde 1’in altına inmişti. Merkez Bankası son verilerine göre ise tüketicinin ödemesi gereken miktar yüzde 27,4 oranında azaldı.

Aylık ödeme 1052 lira düştü

Son bir yıl içerisinde 850 baz puanında gerileme gösteren kredi faiz oranları nedeniyle aylık ödeme miktarında bin 52 lira düşüş meydana geldi.

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün konu hakkında yaptığı durum değerlendirmesinde, ipotekli konut satışlarında faiz oranlarının düşüşü gözlenebileceğini belirterek, “Söz konusu oran Nisan’da 39,9 olarak gerçekleşti. Salgına ve sokağa çıkma yasaklarına rağmen Nisan’da 43 bin adede yakın konut satılmışsa bunda en büyük etken düşük faiz oranlarıdır” ifadelerini kullandı.