Ekonomi

Ev alacaklar dikkat! Bankalarda konut kredisi düştü!

Ev almak isteyen vatandaşların arama motorlarında en çok arattığı konuların başında bankaların konut kredisi faiz oranları oluyor. Ev almak isteyenleri yakından ilgilendiren haberin detayları aşağıda.

Konut kredisi faiz oranları %1’in altına inen banka sayısı dokuza çıktı. Kamu bankalarının ardından indirimlere hız veren özel bankalarda konut kredisi faiz oranlarını psikolojik seviyenin altına düşürüyor. Güncel olarak Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank, İNG, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank konut için %1’in altında faizlerle kredi kullandırıyor. 

En uygun kampanyalı konut kredisi faiz oranı %0.95 olarak uygulanırken en düşük tabela faiz oranı ise %0.98 seviyesinde yer alıyor. Konut kredisinde en yüksek tabela faiz oranı oranı ise halen %2.58 düzeyinde. 

Bankalardan 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede aylık en düşük taksit tutarı 3.300 TL oluyor. Söz konusu kredinin masraflar dahil toplam geri ödemesi ise yaklaşık 197.500 TL’ ye karşılık geliyor. 

YAPI KREDİ BANKASI KONUT KREDİSİ

Yapı Kredi Bankası konut kredisi faizlerinde 10 puan daha indirim gerçekleştirerek 10 yıla dek tüm vade ve tutarlar için %0.99 oranı ile kredi kullandırmaya başladı.

AKBANK KONUT KREDİSİ

Akbank dün gerçekleştirdiği indirim sonrasında konut kredisi faizlerini 10 yıl vadeye kadar %0.99’a çekti. 

GARANTİ BBVA KONUT KREDİSİ

Garanti BBVA faiz indirimi sonrasında 500.000 TL’ ye kadar %1.05’den başlayan faiz oranları ile 10 yıl vadeye kadar kredi kullandırmaya başladı. Banka 10 ile 20 yıl arası vadelerde ise %1.32 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

ŞekerBank faiz indirimi sonrasında 36 ay vadeye kadar %1.19, 84 ay vadeye dek %1.29, 120 ay vadeye kadar ise %1.39 faiz oranı ile kredi sağlıyor.  

Bir cevap yazın