GenelGündem

Eti isim değişikliğine gidiyor!

Eti uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışında birçok ülkede hizmet veren Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri. Şirket bir süredir ürettiği bir ürünün adı sebebiyle eleştirilere maruz kalıyordu. Şirketin bu ürünü, piyasaya ‘Negro’ ismiyle çıkan bisküvisiydi. Negro kelimesi İspanyolcada ‘siyah renk’ anlamına geliyor olsa da isim ayrıca ten rengini ifade ederek ayrımcılığın bir parçası olarak da kullanılıyor.

Ayrımcılık yapmak için kullanılıyor

Negro kelimesi dünyanın her yerinde siyah renk anlamına gelmiyor. Bu kelime koyu ten renklerinden ötürü bazı insanlara ayrımcılık yapmak ve ırkçı söylemlerde bulunmak için de kullanılıyor. Bu nedenle ülkemizde pek bir sorun oluşturmasa da özellikle ürünün dağıtıldığı bazı ülkelerde Eti’nin bu tercihi hakkında eleştiriler yapılıyordu.

Yeni isim “Nero”

Eti, bugün paylaştığı duyuruyla birlikte tartışmalara son noktayı koyarak bisküvinin ismini değiştirmeye karar verdiğini açıkladı. Marka isminin yurtiçinde hiçbir karşılığı olmamasına rağmen çok nadiren bile olsa bu tür olumsuz çağrışımlara neden olabilecek şekilde kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Eti, ürünün yeni isminin ‘Nero’ olduğunu açıkladı.
Bununla birlikte Eti, yeni koyduğu ismin ne anlama geldiğini de açıkladı. Açıklamaya göre Nero, İtalyancada ‘siyah’ anlamına geliyor. Eti, bisküvinin akıllara kazınan yerleşiklik ismi Negro’dan fazla uzaklaşmamaya karar vererek buna en yakın seçimi yaptı.