Ekonomi

Eski tutardan bugün hesaplara para yattı! Zamlı maaşlar şubatta yatacak

Beklenen ödemeler bugün tamamlanacak. Ödeme bekleyen yüz binlerce vatandaş tarafından paraların yatıp yatmadığı merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, evde bakım maaşı ödemeleriyle ilgili duyuru yapmıştı. Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve ailelerine destek amacıyla her ay belli günlerde ödeme yapılıyor. Buna göre, ocak ayı ödemelerinin bugün tamamlanacağı belirtildi. Zamlı maaşların da şubatta yatacağı duyuruldu.

Geçtiğimiz gün başlayan ödemeler bugün hesaplara yatmış olacak. İl il yapılan ödemelerin yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Ayrıca zamlı maaşların şubat ayında hesaplara yatacağı belirtildi.

Bakan Yanık, “Bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla yapılan toplam 957 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Ödemeler 20 Ocak’a kadar tamamlanacak.” ifadelerini kullandı.

ŞUBAT AYINDA ZAMLI YATACAK

Bakan Yanık, sosyal hizmet modelleri kapsamındaki evde bakım yardımının Ocak ayı memur maaş katsayısına göre yapılan artışla birlikte 1798 TL’den 2.299,79 TL’ye çıkarıldığını belirterek, “Evde bakım yardımı alan vatandaşlarımıza ödemeleri Şubat ayında artışlı şekilde yapacağız. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER

1- Tokat

2- Kırklareli

3- Sivas

4- Aksaray

5- Çanakkale

6- Zonguldak

7- Manisa

8- Bilecik

9- Karabük

10- Mugla

11- Kocaeli

12- İstanbul

13- Amasya

14- Osmaniye

15-Sakarya

16- Ordu

17- Uşak

18- Afyonkarahisar

19- Antalya

20- Diyarbakır

21- Balıkesir

22- Samsun

23- Mersin

24- Çorum

25- Bursa

26- İzmir

27- Kırıkkale

28- Düzce

29- Bolu

30- Adana

31- Kayseri

32- Gaziantep

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazan yere tıklayabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atarak sorgulayabilirsiniz.