Gündem

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu “Gelecek Partisi”ni Resmen Kurdu!

Parti’de İzmir’den 3 İsim Yer Alıyor!

Canlı yayın ile birlikte “Gelecek Partisi”ni tanıtan Ahmet Davutoğlu’nun partisinde İzmir’den yer alan 3 isim dikkat çekti. İzmir Eski Milletvekili İbrahim Turhan, Ali Alper Uzun ve İsmail Günaçar da listede bulunuyor.

Son günlerin en çok konuşulan ismi Ahmet Davutoğlu bugün nihayet partisini kuruyor. Ankara’daki Bilkent Otelide düzenlenen törende Davutoğlu canlı yayında partisiyle ilgili tüm detayları anlatıyor.

Ahmet Davutoğlu partisinin ismi Gelecek Partisi

Ahmet Davutoğlu, “İlk adımını samimiyetle attığımız bu adımımız hayırlı olsun” diyerek Gelecek Partisi’nin adını duyurdu. İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları: Yaratılmaya çalışılan bütün korku iklimine rağmen milletimizin karşındayız. Üç nesil olarak çok sancılar çekti.

“Nefrete değil sevgiye”

Nefrete değil sevgiye ortak bir gelecek inşa etmeye geldi. Yeni şeyleri ancak yarına umutları olanlar söyleyebilirler. Bağırmaya değil çözüm üretmeye geliyoruz.

“Gelecek nesillere aktaracağız”

Siyasetimizin temel felsefesi geleneklere bağlı özgürlükçülüktür. Demokrasimizin birikimini gelecek nesillere aktaracağız. Siyasetimizin temeli insan onurunu korumak ve yüceltmektir.

“Temelimiz insan onurunu korumak ve yüceltmek”

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yürürken, geleneksel değerlerin yeniden keşfedildiği kritik bir tarihi eşikte kapsayıcı bir yenilenme ihtiyacına cevap vermek için yola çıkıyoruz. Geleneğe saygılı, vatandaşlık hukuku ve milli egemenlik konusunda modern ve çağdaş küresel bir siyaset anlayışını benimsiyoruz. Geleneğe saygılı özgürlükçülüktür ana felsefemiz. Siyasetimizin temeli insan onurunu korumak ve yüceltmektir.

“Özgür basın inşa edeceğiz”

Temel ilkemiz, geleneğe bağlı özgürlükçülüktür. Basında tekelleşmeye yönelmek Türkiye’nin zihni kapasitesini daraltmaktadır. Gazetecilerin keyfi yargılamalara maruz kalmadığı bir düzeni inşa edeceğiz. Etnik, dini ve mezhebi kimlik ayrımlarına dayalı yaklaşımlarına karşı toplumun her kesimini kapsayan siyasi anlayışın sözcüsüyüz.

“Bütün kimliklerin kültürel mirasını koruyacağız”

Bütün kimliklerin kültürel miraslarını koruma ve geliştirmek haklarını temel insan hakları olarak görüyor ve desteklenmesini savunuyoruz. Ana dilin öğretilmesi toplumsal barış ve dayanışmamızı tahkim edecektir.

“Temel ilkemiz özgürlükçü laiklik, çoğulcu din anlayışıdır”

Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini değerleri kimse imtihan sathına sokmamalıdır. Devlet, bütün dini, mezhebi anlayışlara aynı mesafede olmalıdır. Temel ilkemiz, özgürlükçü laiklik, çoğulcu din anlayışıdır.

“Siyasetin dini semboller üzerinden güç devşirmesinin önüne geçeceğiz”

Siyasetin dini semboller üzerinden güç devşirmesinin önüne geçecek bir kurallar manzumesi oluşturulacaktır. Dini hiçbir yapının devlet içinde ayrıcalıklı konum edinmesine asla müsaade edilmeyecektir. Paralel yapılanmalara yönelinmesi engellenecektir. Özgürlüğü garanti edilmemiş insanın kendi onurunu yaşaması mümkün değildi

Davutoğlu’nun eşi ve çocukları kendisini yalnız bırakmadı

Davutoğlu’nun eşi ve çocukları kendisini yalnız bırakmadı. Davutoğlu tören alanına büyük bir kalabalık eşliğinde geldi.

Kurucular kurulunun sadece 15’i kadın

154 isimden oluşan listede sadece 15 kadının yer alması dikkati çekti. Kadın kurucu üyelerin büyük bölümü, daha önce AK Parti teşkilatlarında görev yapmış isimlerden oluştu.

Emine Erdoğan’ın özel kalem müdürü partiye katıldı

Yeni partinin kurucu ekip içerisindeki kadın isimlerden Emine Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü Sema Silkin öne çıktı.

Parti başvurusu dün yapıldı

Davutoğlu’nun yeni partisi için kuruluş başvurusunu dün İçişleri Bakanlığı’na yapıldı. Başvuruyu bakanlığa iletmek için gelen heyette eski AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ile Selçuk Özdağ, 24’üncü Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, eski vali İzzettin Küçük, AK Parti eski Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve eski Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ yer aldı.

154 kişilik kurucular kurulu listesi

Davutoğlu’nun kurduğu yeni partinin 154 kişilik Kurucular Kurulu listesi belli oldu. Listenin ilk sırasında Ahmet Davutoğlu yer aldı. Listede gazeteciler Etyen Mahçupyan ve Hakan Albayrak ile AK Partili eski isimler Cuma İçten, Feramuz Üstün, Selçuk Özdağ ve bir dönem YÖK Başkanlığı yapan Yusuf Ziya Özcan’ın yer alması dikkat çekti. Listede AK Parti eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve 15 Temmuz darbe girişiminde eşini ve oğlunu kaybeden Nihal Olçok da listede yer aldı.

Bir cevap yazın