GündemMagazin

Eski bakan ve milletvekili hayatını kaybetti!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak da görev alan Ömer Cahit Kayra 104 yaşında hayatını kaybetti. Kayra, bir süre önce yolda yürürken düşmesinin ardından kalça kemiğini kırmış ve hastaneye kaldırılmıştı.

Siyaset dünyasının önemli isimlerinden olan Ömer Cahit Kayra hayatını kaybetti. 37. Hükümet döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Kayra, böbrek yetmezliği nedeniyle hayata veda etti.

1973’te CHP’den 15. Dönem Ankara Milletvekili seçilen Kayra, Bülent Ecevit başkanlığında kurulan 37.Hükümet (26.01.1974 – 17.11.1974) döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevinde bulundu.

Ömer Cahit Kayra’nın kariyeri

Maliye Bakanlığında müfettişlik, Gelirler Genel Müdürlüğü Müşavirliği, PTT Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar Birliği ve Türk Hava Yolları Müşavir ve Murakıbı, Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Dairesi çalışanı, İsviçre Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması Nezdinde Heyet Başkanı, Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Avrupa İktisadi İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı, Nezdinde Heyet Başkanı, Tetkik Kurulu Başkanı, Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Okulu ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.