İzmir Haberleri

Eşim nasıl balıkçı oldu

soğuturuz.

Yine de bir pundunu bulup mutlaka denize çıkarmalıyız, ben eşimi ilk olarak sadece kıyıda bağlı tekneye bindirdim ve kıyıdan liman içinde gece levrek avına götürdüm. Yanımızda termosumuz, bisküvilerimiz ile. Daha sonra Mordoğan balıkçı barınağı ortasına tekneyi bağlayarak avlandık bu sıralarda sadece ben avlanıyorum o benimle muhabbet ediyordu. Bunlar ayda bir, bazen üç ayda bir olan olaylardı, ilk olarak limanın biraz açığından çok sakin bir havada tekneden gopes yakaladı.

O kadar zevk aldı ki beş metrelik misina, ikili köstek ve sinek olta ile at çek gopez avlıyor, bana her akşam balığa çıkalım demeye başladı. Başlarda acemi olan ve oltayı toplayamayan eşime her gün biraz daha uzun misina vererek, dolaşan oltalarını yenisi ile değiştirerek, dolaşık misinaları ile uğraşarak sıkılmamasına çalıştım. Bunun doğal sonucu olta toplamada ve balık tutmasında ustalaşmasını sağladım ve en sonunda beni geçti.

Şimdi de eşim Benan LİMAN’ın avlanma stilinden biraz bahsedeyim. Balığı tuttumu, misinayı yavaş yavaş yukarıya çeker, kafasını fırdöndü eline gelinceye kadar aşağıya uzatmaz ve ondan sonra balığı büyük bir zevkle tek hamlede yukarı alır. Bu ana kadar ben ona hiç bakmam, o da balık yokmuş havası verdirir, bakar balık büyük, “iğne de ne kötü geçmiş balığa, ben şimdi bunu çıkaramam” der ve deyim yerinde ise balığı “gözüme sokar”. En büyük mercanı, en büyük kalamarı o çeker, bu geçiştirilecek bir durum değildir çünkü bütün takımları bire bir aynı malzemeden ben hazırlarım. Altıncı his mi diyelim, yada elleri mi daha hassas, yada kendini daha mı iyi ava veriyor bilemiyorum. Ama sonuçta hep benden fazla ve büyük balık yakalar.

Gerçi her zaman “yakaladığı en büyük balık benmişim, gerisi fasa fiso” der ama, balığa gitmediği zamanlar biraz asabileşiyor. Onun için konukların olmadığı zamanlar eşimle beraber balığa çıkmaya özen gösteririm. Bu avlar sonrası terapi yada psikologa gitmiş gibi rahatladığını, stres attığını görürüm.
 
Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı