Gündemİzmir Haberleri

Eshot, İzban ve Metro toplu taşımayı kullananlar dikkat! İzmirim kart devri sona erecek

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten Türkiye’nin tüm illerinde geçerli olmak üzere toplu taşıma kartı çıkacağını duyurdu. İzmir’de Eshot, İzban ve Metro toplu taşımayı kullananlara önemli duyuru yapıldı. PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, 81 ilde kullanılan toplu taşımaların kendilerine ait kartlarının yerini artık Türkiye kartın alacağını bildirerek önemli açıklamalarda bulundu.

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, Türkiye Kart uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türkiye Kart uygulamamız da bir önceki şuralarda çokça tartışılmış ve kararları alınmış bir uygulamamız. Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz eğer Türkiye Kart özellikleri varsa… Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu.

Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz. Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. Türkiye Kart, kart yığınına ve milyonlarca lira masrafın önüne geçecek. Dünyada örnek bir teknoloji.”