Kamu

Eş Durumu Tayin Şartları Nelerdir?

Eş durumundan tayin olmak isteyen birçok kişi, “Eş durumu tayin şartları nelerdir?” sorusunun cevabını araştırıyor.

Eş durumu tayin başvurusu için istenen şartlar vardır. egehaber.com Haberimizde bu şartların neler olduğu, başvuru için gerekli evrak ve belgeler, başvuru süreci ve başvuru zamanı bulunur. Bu bilgilere ulaşmak isteyen herkes, istedikleri bilgilere ulaşabilir.

Eş Durumu Tayin Şartları Nelerdir?

Eş sebebiyle tayin talep edenler için devlet tarafından belirlenen koşullar aşağıda yer alır. Bu koşullar şu şekildedir:

*Başka bir yere eş durumu tayinini aldırmak isteyenlerin öncelikli olarak SGK aktif bir şekilde çalışması gerekir. Aynı zamanda bu şekilde çalışıldığına dâhil belgelerin de teslimi istenir.

*Başvuruda bulunacak çiftlerden birinin zorunlu olarak görevini yerine getirmesi gerekir.

*Emeklilik sonucunda da tayin isteme durumu söz konusudur. Bunun için emeklilik durumundan 6 ay geçmesi gerekir. Bu süre zarfından sonra tayin isteme müracaatında bulunulabilir.

*Yer değiştirme işlemlerinin yapılabilmesi için görev yerinin sabit olması gerekir. Diğer bir ifade ile belirtilmek gerekirse bir yerde geçici olarak hizmet verenler tayin isteyemez.

*Tayin isteme müracaatında bulunanlardan iki tarafın da zorunlu hizmet görevinde olması gerekir.

Eş Durumu Tayin Müracaatı

Eş durumundan dolayı meslek yerini değiştirmek isteyenler, başvuru formuna online bir şekilde erişim sağlayabilir. Bunun için öncelikli olarak “http://mebbis.meb.gov.tr” ya da “http://personel.meb.gov.tr” internet adreslerinden birine girilmelidir. egehaber.com Sisteme giriş yapıldıktan sonra tayin isteminde bulunmak için bir form bulunur. Bu formda istenen bilgilerin eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması gerekir. Formun doldurulmasının ardından kurum müdürlüklerine müracaat sırasında istenen belgeler ile birlikte teslim edilmelidir. Müracaat işlemleri başvuruda bulunacak kişi tarafından yapılmalıdır. Belgelerin tesliminin ardından başvuru değerlendirme süreci başlar. Bu sürecin sonunda başvurusu kabul edilenlerin kurum tercih işlemleri başlar. Bu süreçte eşlerden biri diğerinin çalıştığı ildeki kurumlarla ilgili tercihte bulunur.

Eş Durumu Tayin Müracaatında Gerekli Evraklar

Eş durumu tayin müracaatında teslim edilmesi gereken evraklar aşağıda verilmektedir:

Başvuruda bulunan, eşinin çalıştığı kurumdan belge getirmek zorundadır.
Müracaat sırasında eşlerden aile nüfus cüzdanı istenir.
Başvuru yapmak isteyenlerden geçmiş 2 yıla ait SGK belgesi istenir. Bu belgede 360 gün boyunca SGK’lı bir şekilde çalışıldığına dair gösterge yer alır.
Hangi kurumda çalışılmak isteniliyorsa o kurumun aktif bir şekilde çalıştığına dair bir belgenin alınıp müracaat sırasında götürülmesi gerekir.

Öğretmenlerin Eş Durumundan Tayini İçin Başvuru Zamanı

Öğretmen olup eşi ile farklı illerde çalışanlardan tayin isteme talepleri için belirlenen tarihler 5 Ağustos 2019 ile 9 Ağustos 2019 arasında yapılır. Tercih işlemleri ve atama işlemleri de aynı ay içerisinde yapılır. Tercih döneminden sonra ataması yapılanlar eski çalıştığı kurum ile bağlantısını kesmelidir. Bu işlemler de Eylül ayının başında yapılır. Bütün işlemlerin hal olması ile birlikte tayini onaylanan ve tercih ettiği kuruma yerleşen vatandaşlar yeni görev yerinde hizmet vermeye başlar.

Kamuda Çalışan İşçilerin Eş Durumu Tayin İstemesi

Kamuda çalışan işçilerden de eşlerinden ayrı olup tayin isteme talebinde bulunanlar vardır. Bunun için kamuda diğer çalışanlardan istenen şartlardan birisi de eşlerin zorunlu hizmette görev alması gerekir. Aksi takdirde eşlerin yanına tayin isteme talebinde bulunulmaz. Başvuru sırasında işçilerden de evliliklerini kanıtlayan evlilik cüzdanı istenir. Bazı sahte evrakların önüne geçilmesi adına resmi olarak evliliğin kanıtlanması gerekir. Bunun yanı sıra başvuru yapılmadan iki yıl öncesine kadar SGK’lı bir şekilde çalışılmalıdır. İstenen tüm evraklar ile kamu işçileri de kurum müdürlüklerine gitmelidir. Burada belgelerin teslimiyle birlikte müracaat süreci başlamış olur. Daha sonra kamu çalışanları gibi kamu işçileri için de başvurusu kabul edilenlerden tercih yapmaları istenir. Yapılan bu tercihlere göre uygun bulunan bir kuruma yerleştirme işlemi gerçekleşir. Ardından görev yerinde hizmet vermeye başlanılabilir.

Eş Durumu Tayini Kurumlar Arası Nasıl Yapılır?

Eş durumundan dolayı çalışma yerinin değiştirilmesi kurumlar arasında denge oluşması sağlanarak yapılır. Bazı durumlarda iki kişi de aynı yerde çalışırken bazı durumlarda iki eş de farklı yerlerde hizmette olur. Aynı yerlerde çalışanlardan hangi kurum daha fazla çalışana ihtiyaç duyuyorsa o kuruma atamalar yapılır. Diğer yönden farklı yerlerde çalışanlar için aynı şekilde çalışana ihtiyacın fazla olması durumunda o kuruma tayin işlemi gerçekleştirilir. Burada amaç her iki kurum için de işgücü dengesini kurmaktır. Bunun yanı sıra atamalar gerçekleştirilirken insanların hangi kademede olduğuna bakılmaz. Düşük ya da yüksek kademede olanların hepsi adaletli atama olacak şekilde tayin edilir. Burada önemli olan tek nokta kurumlar arasında çalışma dengesinin sağlanmasıdır. Bu sebepten dolayı yer değişikliği talep edecek olanların bu noktalara dikkat etmesi gerekir.

Eş Durumu Tayin Müracaatı Yapacak Öğretmenler İçin İletişim

Tayin başvurusunda bulunacak öğretmenlerin duyuruları takip edeceği yerlerden bir tanesi de MEB resmi internet sitesidir. Burada atamalar ve eş durumu tayin değişikliği hakkında güncel duyurular yapılmaktadır. Bu duyurular düzenli bir şekilde takip edilerek başvuru tarihleri konusunda da bilgi alınabilir. Bunun için internet tarayıcılarından “http://personel.meb.gov.tr” adresine girilmelidir. Bunun yanı sıra soruların yöneltilebileceği ve birçok konuda destek alınabileceği 0312 413 26 80 numara da bulunur. Bu numara mesai saatleri içerisinde aranarak destek alınabilir. Bunun haricinde personel müdürlüğü resmi ve dini tatillerde ulaşılabilir durumda değildir. Fakat diğer günlerde hafta içleri numaradan kolay bir şekilde iletişime geçilebilir.

Kaynak: egehaber.com