Gündem

Ermenistan’dan Azerbaycan’a saldırı!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın geniş çaplı saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırıda Azerbaycan mevzileri ve sivil yerleşimleri hedef alındığı ve çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Ermeni güçlerinin, ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu da karşı saldırı başlattı.

Kafkasya’da tansiyon yükseliyor. Ermenistan güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. 21 Eylül’de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuş, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan’a ait İHA’yı vurarak düşürmüştü. Dün gece de Ermenistan ordusu Azerbaycan’a geniş çaplı saldırı düzenledi.

”BÜYÜK ÇAPLI SİLAHLAR, TOP VE HAVANLARLA ATEŞ”

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama; Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

”SİVİL CAN KAYIPLARI VAR”

Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu çok sayıda sivilin öldüğü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

AZERBAYCAN KARŞI SALDIRI BAŞLATTI

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada da, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği bildirildi.

”ERMENİSTAN’A AİT 12 UÇAKSAVAR FÜZE SİSTEMİ İMHA EDİLDİ”

Azerbaycan’dan yapılan açıklamada “Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği” ifade edildi. Cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği bildirildi.

”SAVAŞ HELİKOPTERİMİZ DÜŞÜRÜLDÜ, MÜRETTEBAT HAYATTA”

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.