Genel

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti grup toplantısında Doğu Akdeniz sorunu hakkında yeni talimatlar verdi.

Partisinin MYK toplantısında konuşan Erdoğan, Doğu Akdeniz sorunu ve Yunanistan hakkında konuştu. Partisinin kurmaylarına konu ile ilgili talimatlar veren Erdoğan, muhattap ülkelerin aksine Türkiye’nin savunduğu tezlerin tutarlı ve hep aynı doğrultuda olduğunun altını çizdi.

Uluslararası hukuka aykırı hiçbir taleplerinin olmadığını belirten Recep Tayyip Erdoğan, toplantıdaki konuşmasına şu sözlerle devam etti;

TÜRKİYE HEP AYNI NOKTADA DURDU

“Bugüne kadar Doğu Akdeniz başta olmak üzere tüm diplomatik konularda muhatap ülkelerle söylemlerimizi karşılaştırın. Geçmişte Yunanistan başta olmak üzere bu ülkelere ne gibi desteklerde bulunduk bunları araştırın. Bugünlere nasıl geldik bunları kamuoyuna anlatın. Türkiye hep aynı noktada durdu. Fransa, Yunanistan gibi ülkelerin ise devlet başkanları sürekli değişti. Söylem ve düşünceleri de farklılık gösterdi, gelgitler yaşandı. Bugüne kadar yaşanan bu gelgitleri araştırın, geniş bir çalışma yapın, bana sunun. Hem muhataplarımızla görüşmelerde hem de kamuoyuna bunu iyi anlatalım.

Biz bu konuda yüzde 100 haklıyız, haklılığımızdan vazgeçmeyiz. Güney Kıbrıs hariç herkesle aynı masaya oturabiliriz. Bu, ‘haklarımızdan taviz vereceğiz’ demek değildir. Herkesin kazanabileceği ortak bir zeminde buluşabiliriz. Kazan kazan politikası uygulayabiliriz. Ama Yunanistan buna yanaşmıyor. Masada her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Siyasi çözümü destekliyoruz. Almanya arabuluculuk yapmak istiyor ama stratejik ortağı Fransa’yı da bir şekilde destekleme durumunda kalıyor.”

2020’Yİ OLUMLU KAPATIRIZ

Partisinin MYK toplantısında ülkenin ekonomik tablosu ile ilgili de konuşan Erdoğan; “ABD’nin 31.7’lik küçülmesine karşılık, biz 9.9 küçüldük. Ekonomimiz gayet iyi. Avrupa Birliği’nin ortalaması 14. Avrupa Birliği ülkelerine göre bizim durumumuz iyi. Önümüzdeki 3’üncü dönemde göreceğiz. Tahminlerimize göre en az büyüme rakamlarımızın yüzde 12-13’lerin üzerinde olmasını bekliyoruz. Bu yılı pozitif kapatırız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu