EkonomiGündemİzmir Haberleri

EPGİS duyurdu! Motorine 6 kuruş zam benzine 8 kuruş indirim!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan son dakika bilgisine göre motorine 6 kuruş zam benzine ise 8 kuruş indirim geldiği bildirildi. Peki İzmir'de motorinin fiyatı ne kadar oldu? İşte detaylar...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre benzine yapılan 8 kuruş indirimden sonra İzmir’de ortalama 5,30 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,22 lira olacak. İzmir’de motorinin litre fiyatı ise 5,42 liradan 5,48 liraya yükselecek.

MOTORİN TÜKETİMİ ARTMAYA BAŞLADI
Uzmanlar, Asya pazarında motorin tüketiminin artmaya başlamasıyla bu ürünün fiyatında yükseliş görüldüğünü bildirdi. Küresel piyasada düşen talep ve benzin tüketiminin azalmasıyla söz konusu akaryakıt türünde ise fiyatın düştüğünü belirtiyor. Ayrıca iki üründe de fiyatlarda yön arayışının devam ettiği ifade ediliyor.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı