Ekonomi

En Uygun Konut Kredisi Mi Faizsiz Ev Alma Yöntemi Mi?

Ev sahibi olmak isteyen bireyler, bu durum için ev kredisi alınmasının mı, faizsiz yöntemlerin mi daha uygun olduğunu araştırır. Bu soruya verilecek cevap, faizsiz olarak alınacak olan evlerdir. Faizsiz olarak ev alma ve konut kredisi ile ev alamın karşılaştırılması, ev sahibi olmak için gerekenler bilinmelidir.

Konut Kredisi ve Faizsiz Ev Alma Yöntemi Benzerlikleri

Konut kredilerinde ve faizsiz ev alma yöntemlerinde farklı benzerlikler vardır.

Bu benzerlikler:

  • Her iki durum sonucunda da belirli bir zaman sonra ev sahibi olunur.
  • Her iki durumda da bazı senetlerin hazırlanması ve hazırlık aşamasında gerekli uğraşların verilmesi gerekir.
  • İki tür ev alma durumunda da kampanyaların takip edilmesi gerekir.

Başlıca benzer yönler bu şekilde ifade edilebilir.

Konut kredisi ile veya faiz olmadan ev sahibi olma yöntemlerinde benzerlikler olduğu gibi, çeşitli yönlerden farklılıklar da söz konusudur.

Konut Kredisi ve Faizsiz Ev Alma Yöntemi Farklılıkları

Konut kredisi ile ev alma durumunda, kredinin getirecek olduğu bir faiz oranı vardır. Bu durum sonucunda fazladan masraflar yapılır ve kişilere maddi anlamda yük oluşturur. Özellikle belirli zamanlarda (kişilerin borcu ödeme konusunda sıkıntı yaşamaları halinde) konut kredisi faizleri artabilir. Bu durum kişileri maddi anlamda zorluğa sürükler. Bu sebeple faizsiz olarak ev alma yöntemleri daha uygundur. Bunun yanı sıra; ev için kredi alınırken konut kredisi hesaplama gibi işlemlerle uğraşmak gerekirken, faizsiz yöntemlerde bu tür uğraşlar yoktur.

Kredisiz ve Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kullanılmadan ve faiz durumlarına girilmeden ev alma yöntemleri vardır. Bu durum için emlak şirketleri (genel olarak Katılımevim gibi) ve faizsiz destek veren bankalar takip edilebilir. Kampanya içeriklerine göre; kira öder gibi taksitlerle, kefil ile ipotek ile, senet ile ve faiz içermeyen farklı seçeneklerle ev sahibi olunabilir. Ayrıca, yapılacak olan tasarruflar sonucunda birikim yapılarak da ev alınabilir. Tasarruflar; ev ücretine denk gelecek kadar birikince veya belirli zaman aralıklarına dağıtılarak ödenebilir. Bu şekilde faiz olmadan ev alma yöntemleri bulunur.

Kaynak:

https://www.katilimevim.com.tr