Genel

En İyi Masaüstü Bilgisayar Ekipmanları

Bilgisayar teknolojisi hızla ilerliyor. Hem çalışma hayatına hem oyunculara hem de gündelik kullanımlara yönelik bilgisayarların yanında, bütünün bir parçası olarak her bir ekipmanın da model ve özellikleri kullanıcılar için büyük bir önem taşımaya başladı. Özellikle kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda oluşturabildiğiniz masaüstü bilgisayar ekipmanları arasındaki rekabet de gün geçtikçe artıyor. Cihaz teknolojisine bağlı olarak başta oyun sektöründe olmak üzere program dünyasındaki şaşırtıcı boyutlara ulaşan gelişmeler, yaşadığınız deneyimi daha yukarı çıkarmak için yüksek donanıma ihtiyaç duyuyorlar. İç ve dış olarak ikiye ayrılan ekipman/donanım kategorisinde bilgisayar oyunlarından maksimum verimi almanız için hem yüksek çözünürlükte detaylı grafikleri saniyede yüksek kare hızlarında çalıştırabilen bir iç ekipman birleşimine hem oyundaki gelişmelere verdiğiniz tepkileri ve konforunuzu bir üst seviyeye taşıyan dış ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Oyun dünyasında son yıllarda birden çok oyuncunun aynı anda çevrimiçi olarak oynadığı oyunların ağırlıkta olması, profesyonelliğin ve rekabetin çoğalmasını sağladı. Bu yapıda da oyundan alacağınız keyif ve oyun içi başarınız, cihazının ekipmanları ile paralellik gösteriyor. Başta üretici markaların sizin hangi bilgisayar modeline ihtiyacınız olduğunu düşünerek piyasaya sunduğu masaüstü modeller olmak üzere, siz de ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz ekipmanları satın alıp bir araya getirebiliyorsunuz. Özellikle bilgisayar oyunlarına ilgi duyanların baş tercihi olan oyunculara yönelik bilgisayarların yanı sıra grafik alanlarında çalışanlara yönelik iş istasyonu diye tabir edilen bilgisayarlar da şu anda masaüstü kategorisinde öne çıkıyor. Bu bilgisayarın değişen program dünyasında güncel kalması da iç ve dış ekipmanlarınıza bağlı oluyor. Ekipmanlarınızı parça bazında değiştirilebilmeniz de laptoplara kıyasla avantaj sağlıyor. Siz de beklentilerinize uygun bir masaüstü bilgisayar için ekipman dünyasındaki sayısız seçenek arasından size en uygun kombinasyonu oluşturabilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayarların Ana Avantajları

Genel olarak bir masaüstü bilgisayarın oyunlardaki ve programlardaki performansı, kasa ve ekran özelliklerine bağlıdır. Kasanın içerisinde yer alan işlemci, ekran kartı ve RAM en önemli ekipmanlar arasında yer alır. Oyun türü bağımsız olarak her oyunda yüksek performans almak istiyorsanız işlemci olarak, yeni nesil i7 Intel’e veya AMD Phenom’a yönelmeniz gerekir. Masaüstü bilgisayarınızın işlemci açısından performans kaybı yaşamaya başladığını düşündüğünüzde, Intel ve AMD’nin hakim olduğu yüksek performanslı işlemci modellerinden biri ile değişim yapabilirsiniz. Ekran kartı tarafında da Nvidia ve AMD Radeon’un birçok modeli arasından beklentilerinize uygun bir tercih yapabilirsiniz. RAM konusunda da yüksek ön belleğe sahip RAM modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Sadece bazı parçalarda değişimlere izin veren laptoplara göre her an değişim imkanı sunan masaüstü bilgisayarlar güncelliklerini daha uzun süre koruma şansına sahipler. Her bir parçayı ayrı ayrı alıp bir araya getirmenizin yanı sıra masaüstü bilgisayarlar size başka avantajlar da sağlar. Örneğin çoklu soket girişinin bulunması sizi ek bir aparattan kurtarmanın yanı sıra birden çok cihaz ve bağlantı modelini kasanıza kolayca bağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca yüksek performanslı ekipmanlarız yüksek soğutma kapasitesine sahip ekipmanlara ihtiyaç duyar. Masaüstü bilgisayarların en önemli avantajları arasında yer alan bilgisayar soğutma sistemleri fanlar, fan kontrolleri, işlemci soğutucu ve sıvı soğutma sistemleri gibi ekipmanlardan oluşur. İç donanımınızın performansı soğukluk arttıkça yükselir. Masaüstü bilgisayarlar soğutma açısından size sunulan geniş ürün seçenekleri arasından birçok kombinasyon yapma imkanı sağlar. 

Monitörünüzün Özellikleri de Çok Önemli 

Monitörler bilgisayardan alacağınız performansta kilit ekipmanlardan bir tanesidir. CPU tarafından işlenen veriler karşınıza ekrandaki görseller olarak çıkar. Bilgisayarınız görüntü kalitesini monitörünüz ve ekran kartınız belirler. Monitörünüzdeki çözünürlük görüntü kalitesini, büyüklüğü ise yaşadığınız deneyimin etkisini arttırır. Çözünürlük en temel tanımla ekranınızdaki noktaların sayısını ifade eder. Ekrandaki çözünürlük yani nokta sayısı ne kadar artarsa, ekranınızdaki detaylar da o kadar artar. Çözünürlük bakımından 1920×1080, 2560×1080, 3440×1440, 3840×2160 gibi farklı seçeneklere sahip olan ekranlar, 21.5 inç, 24 inç, 34 inç, 35 inç, 49 inç gibi farklı boyut seçenekleri de sunar. Birçok markanın boy gösterdiği monitör piyasasında genel olarak geniş ekran, kavisli ekran ve oyuncu monitörü kategorileri yer alır. Bu türleri birbirinden ayıran en önemli nokta size vadettikleri deneyimdir. Örneğin uzun süreler bilgisayar oyunu oynuyorsanız, oyuncu monitörleri göz yormayan yapıları sayesinde bu süreçte size yardımcı olacaktır. Ya da görüntü kalitesinin yanında görüntü atmosferine de önem veriyorsanız, kavisli monitörler sizi içine çeken yapısı sayesinde deneyiminizin kalitesini yükseltecektir. Monitörünüzün kalitesine etki eden unsurlar arasında saniyede ekrana getirilen görüntü karesi anlamına gelen FPS yani Frame Per Second da yer alır. Özellikle son dönemde piyasaya çıkan oyunların saniyede 60 kare ve daha üzeri hızlarda çalışması gerekiyor. Diğer yandan profesyonel oyuncular saniyede 144 HZ yani 144 kare hızından çalışabilen monitörleri tercih ediyorlar. Ekran tercihindeki bir başka unsur da monitörünüzün IPS, LED veya Ultra HD özelliğine sahip olmasıdır. IPS özelliğine sahip olan monitörler hangi açıdan bakarsanız bakın renkleri aynı şekilde görmenizi, LED ekranlar ise yüksek ışık gücüyle renkleri daha canlı görmenizi, Ultra HD monitörler ise yüksek çözünürlüklü görüntülere sahip olmanızı sağlar. 

Yeni Nesil Klavye, Mouse ve Ses Sistemleri

Klavye, mouse ve ses sistemleri de gelişen bilgisayar teknolojilerine ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre hızla değişiyor. Örneğin önceki yıllardaki standart klavye tipinin yerine şu anda birçok ihtiyacınıza özel olarak hazırlanan klavyeler size kablolu/kablosuz, mekanik veya mekanik hissiyatı veren, aydınlatmalı, touchpad’li gibi birçok özellik sunuyorlar. Bir zamanlar ana görevi yazı yazmak olan klavyeler, geldiğimiz noktada birçok başka görevi de üstleniyorlar. Özellikle gaming konseptinin giderek yaygınlaşmasıyla birlikte oyunu daha iyi oynamanıza yardımcı olan sert basımlı, parmaklarınızın oyunda kullandığınız tuşlara daha kolay ulaşmasını sağlayan özel yapılı, karanlıkta tuşları rahatlıkla görmenizi ve birbirlerinden ayırt etmenize yarayan ışıklandırmalı, bir tuşun birden fazla komutu yerine getirebildiği klavyeler öne çıkıyor. Bunun yanı sıra mouse ihtiyacınızı ortadan kaldıran mousepad’e sahip olan modeller de kategoriye yenilik getiren ürünler arasında yer alıyor. Ana olarak kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılan mouse’larda ise son yıllarda özellikle gaming modelleri öne çıkıyor. Yüksek DPI’ya (Dots Per Linear Inch) yani yüksek duyarlılığa sahip mouse’lar oyuncular için büyük önem taşıyorlar. Mouse’unuzun DPI’ı ne kadar yüksek olursa hassasiyeti de o kadar artıyor. Gaming mouse’ları diğerlerinden ayıran bir başka özellikleri de üzerlerinde 5 veya 6 tuş bulunmasıdır. Bunun amacı da oyun içerisinde basmanız gereken tuşlara mouse üzerindeki tuşlar üzerinden atama yapabilmenizdir. Bu da oyun esnasında size zaman kazandırır ve performansınızı arttırır. Bilgisayar ekipmanları arasında yer alan bir başka unsur da ses sistemleridir. Hoparlör ve kulaklık olarak ikiye ayrılan kategoride birçok alt özellik de yer alır. Ses sistemlerindeki ana amaç tıpkı görüntü de olduğu gibi bilgisayarınızdan alacağınız performans deneyiminizi tamamlayarak, maksimuma çıkarmaktır. Özellikle mikrofonlu kulaklılar, oyun esnasında diğer oyuncularla konuşmanız açısından oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Kapalı