Gündem

En iyi coronavirüs kiti Türkiye’de! Almak için sıraya girecekler

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin coronavirüs tedavisine ilişkin tanı süresini 90 dakikaya indiren coronavirüs kiti geliştirdiğini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirüs tedavisine ilişkin Türkiye’nin geliştirdiği ve tanı süresini 90 dakikaya kadar indiren kitin yurt dışına da satılacağını söyledi.

Tanı süresi 4-24 saat arası

Bakan Koca açıklamasının devamında Türkiye’de üretilen coronavirüs kitinin 4 ile 24 saat arasında sonuç verdiğini de belirtti.

Türkiye’nin ürettiği yerli kitin tanı süresini düşürdüğünü belirten Bakan Koca, şunları söylemişti:

“Bu kit, geçen hafta tamamlandı. Bu kitin ortalama test sonucunu verdiği süre 90 ila 120 dakikaya kadar düşebildi. Yani 4-24 saat arasında sonuç veren daha önce PCR yöntemiyle referans laboratuvarımızın çalıştığı kit yerine, yerli bir kit geliştirilerek bu süre 90-120 dakika arasına çekilebildi ve geçen hafta perşembe günü laboratuvarımızda bu kit kullanılmaya başlandı, doğruluğu yüzde 100’e yakın, yüzde 995 oranında olan bir teknik olduğunu özellikle söylemek istiyorum.

“MALİYETİ DÖRTTE BİRE İNDİRDİ”

Daha önceki kitin maliyeti dörtte bir oranına indi. İngiltere, Fransa ve Almanya’da benzer bir şekilde kit geliştirdiklerini ifade etmişlerdi ama o geliştirilen kitin süresi 90 dakikaya kadar inebilmiş değil. Önümüzdeki haftalarda bu süreyi daha da kısaltma noktasında arkadaşlarımız gayret ve çaba içindeler.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın