Yaşam

En fazla kazanan meslekler ve aldıkları maaşlar açıklandı!

Yaşam koşullarının ve ekonomik imkanların zorlaşması sebebiyle gençler artık sevdikleri işlere değil çok kazandıran mesleklere yöneliyor. Peki o meslekler hangileri?

Gençler artık meslek seçimi yapmadan önce ilgi alanlarını değil, seçecekleri mesleğin maaşını öncelikli tutuyor. Peki en çok kazandıran meslekler hangileri? En çok kazandıran mesleklerin maaşı ne kadar?

İşte o liste:

Hava trafik kontrolörü

Hava trafik kontrol hizmeti, hava araçlarının manevra sahasında, apronda veya uçuşun herhangi bir safhasında birbirleriyle ve manialarla çarpışmalarını önlemek; hızlı ve düzenli hava trafik akışını sağlamak amacıyla verilen hava trafik hizmeti türü.

Dişçi

Diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra alınan 4 senelik uzmanlık eğitimi ile ortodonti uzmanı olunuyor. Kamuda istihdam olanağı bulunan ortodontistler için başlangıç maaşı 6000 lira olarak belirtiliyor. Artan kıdem ve dereceyle birlikte maaş aylık 10 bin liranın üzerine çıkabilmektedir.

Doğa Bilimleri Yöneticisi

Doğa bilimleri yönetimi dünyadaki en çok para kazandıran mesleklerden biridir. Bu alanda çalışanlar yüksek ücretler alır ve aynı zamanda büyük sorumlulukları vardır. Doğa bilimleri yöneticilerinden ziraat uzmanı, kimyager, fizikçi gibi diğer bilim adamlarının çalışmalarını denetlemeleri ve kontrol etmeleri beklenir. Bu meslek grubundaki kişiler genellikle araştırma ve geliştirme alanında çalışırlar. Doğa bilimleri yöneticilerinin çoğunun kendi danışmanlık firmaları vardır. Bu alanda dünyadaki en yüksek gelir 97,560 dolardır.

Aktüer

Sigortacılıktan yüksek kazanç elde etmek için bu işi kendiniz yapmanız gerekiyor. Ülkemizde en çok rastlanan ve talep gören işin avantajlarından yararlanmak için bir acente açmalısınız. Çevreniz genişse ve pazarlama yeteneğinize güveniyorsanız, yüzde 15 ve yüzde 20 kar marjları ile gayet güzel paralar elde edebilirsiniz.

Avukat

Doktorluk gibi avukatlık da eskimeyen ve kazancı cazip olan mesleklerden. İster firmaya bağlı ister şahsi olarak yapılabilecek mesleğin maaş aralığı ise epey geniş. Nitekim nitelikli ve ün yapmış bir avukat aylık 15-20 bin lira kazanabilirken firmaya bağlı bir avukat ortalama 4000 lira maaşla çalışıyor.

Bilgi Teknolojileri Müdürü

Şirketlerin kritik pozisyonları arasındaki iş, ileride daha da parlayacak mesleklerden bir tanesi. Bilgi teknolojileri müdürü, bir şirketin bilgi teknolojisi projelerinden sorumlu olan kişi olarak tanımlanıyor. Genellikle yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi lisans programlarından mezun olan yöneticiler için aylık ortalama maaş ise 11 bin TL civarında.

Biyokimya Uzmanı

Biyokimya uzmanı hasta numunelerinin alınmasından rapor edilinceye kadar geçen süredeki tüm aşamaları standardize edebilecek ve hasta sonuçlarını yorumlayabilecek düzeyde bilgi birikime sahip kişi olarak tanımlanmaktadır. Mesleği icra edebilmek için 6 yıllık tıp eğitimini ve ardından 4 yıllık uzmanlık eğitimini almak gerekmektedir. Ortalama maaş 11 bin TL olarak belirtilmektedir.

CEO

En yüksek maaşlı mesleklerden biri de hiç şüphesiz CEO’luk. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de CEO’ların maaşı dudak uçuklatıyor. Yöneticilik yapılan şirketin büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösteren CEO maaşları için en düşük seviye 20 bin TL olarak belirtiliyor.

DİYETİSYEN

Hastaneler, özel klinikler gibi yerlerde görev alan diyetisyenler en çok para kazanan meslek grupları arasında. Günümüzün güzellik algısı ve giderek büyüyen obezite sorunu ile kapıları daha fazla çalınan diyetisyenler, artan taleple daha popüler hale geliyor. İş arama sitelerinde maaşları 3000 TL civarında gözükse de özel muayenehaneleri olan ve isim yapanların kazançları çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.

DOKTOR

Doktorluk, modası hiç geçmeyen ve kazancı hep çoğu meslekten fazla olan bir meslek. Maaşı, doktorun uzmanlık alanına, niteliğine, sektörüne bağlı olarak değişkenlik gösterse de asgari ücretin en az iki katı seviyesinde oluyor. Kısacası fakülte sıralarında yıllarca çürütülen dirsekler, işin icra döneminde karşılığını veriyor.

ECZACI

İlgili bölümlerine yüksek puanlarla girilen eczacılık da çok kazanan mesleklerden. Diploma kiralama gibi yöntemlerle icra edilebilen meslek, kişinin isteğine göre kendi şirketini kurarak da yapılabilir. Aynı zamanda devlet bünyesinde de çalışılabilir. İlgili sitelerde ortalama maaş 4000 TL’nin üzerine çıkarken kendi eczanesini işletenler çok daha fazla kazanabilmektedir.

FİNANS DİREKTÖRÜ

Şirketlerin finansal çalışmalarını denetleyen finans direktörleri de yüksek maaşlı meslek gruplarından. İktisat, maliye, bankacılık, işletme gibi lisans bölümlerinden mezun olma şartı bulunan mesleğin aylık ortalama kazancı 13 bin lira civarında seyrediyor.

GENEL CERRAH

Baş bölgesi, endokrin sistem, karın, boyun ve diğer yumuşak dokularda meydana gelen iç yaralanmaları veya hastalıkları cerrahi yöntemlerle tedavi eden genel cerrahların ortalama maaşları da 10 bin lira civarında seyrediyor.

KABİN MEMURU

Hava taşıtlarında yolcuların güvenliği ve konforu ile ilgilenmek gibi görevleri bulunan kabin memurları da maaşıyla öne çıkan mesleklerden. Rakamlar, çalışılan havayolu şirketi ve kıdeme göre değişkenlik gösterirken maaş 7000 liraya ulaşabiliyor.

MALİ MÜŞAVİR

Mali müşavir için üst düzey muhasebeci tanımı da yapılabilir. Mali müşavirlerin maaşları tecrübe, çalışma yeri ve şekline göre değişkenlik göstermektedir. Yeminli mali müşavirler daha çok kazanırlarken mali müşavirin maaş aralığı 4 bin TL ile 15 bin TL aralığındadır.

PAZARLAMA MÜDÜRÜ

Kurumlar arasında kıyasıya rekabetin olduğu şu günlerde pazarlama müdürleri şirketler için fazlasıyla önemli. Dolayısıyla firmalar üst düzey pozisyondaki bu yöneticileri için kesenin ağzını açıyor. Genellikle üniversitelerin iktisat, işletme gibi lisans programlarından mezuniyet şartı aranan işin ortalama maaşı 7000 TL olarak belirtiliyor.

PETROL MÜHENDİSİ

Diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra alınan 4 senelik uzmanlık eğitimi ile ortodonti uzmanı olunuyor. Kamuda istihdam olanağı bulunan ortodontistler için başlangıç maaşı 6000 lira olarak belirtiliyor. Artan kıdem ve dereceyle birlikte maaş aylık 10 bin liranın üzerine çıkabilmektedir.

PİLOT

Pilotluk unvanını kazanmak öyle kolay olmasa da iş, vadettiği maaşla gençleri cezbediyor. Tabi bunun için önce pilot olmak hakkında detayları öğrenmek ve mesleğin dezavantajlarını da bilmek gerekiyor. Fakat bugün en düşük 20 bin TL civarındaki maaşıyla, kesinlikle düşünülmesi gereken bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.

PSİKİYATRİ UZMANI

Psikiyatri uzmanı veya psikiyatr, zihinsel, duygusal ve davranışsal yetilerde görülen bozukluklar üzerinde çalışan kişi olarak tanımlanıyor. Ortalama maaşı ise 11 bin TL civarında seyrediyor.

SİGORTACI

Sigortacılıktan yüksek kazanç elde etmek için bu işi kendiniz yapmanız gerekiyor. Ülkemizde en çok rastlanan ve talep gören işin avantajlarından yararlanmak için bir acente açmalısınız. Çevreniz genişse ve pazarlama yeteneğinize güveniyorsanız, yüzde 15 ve yüzde 20 kar marjları ile gayet güzel paralar elde edebilirsiniz.

VETERİNER

Veterinerlikte de hem kamu hem özel sektörde çalışma seçeneğiniz bulunuyor. En az 3000 TL’den başlayan veterinerlik maaşı, kişinin kendi dükkanını açması durumundaysa çok daha üst seviyelere çıkıyor.

YAZILIM GELİŞTİRME MÜHENDİSİ

Genel olarak, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olanlar tarafından icra edilmektedir. Geleceğin meslekleri arasında da karşımıza çıkın işin aylık ortalama kazancı 5300 lira olarak belirtilmektedir.