GündemManşet

Emniyet’ten heyecanlandıran paylaşım! Türkiye’de ilk kez…

Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Türkiye’de ilk kez mezun edilecek 500 tane kadın özel harekâtçının gösterileri hakkında duyuruda bulunmuş oldu. Emniyetten yapılan paylaşımda, “Artık sadece saatler kaldı” ifadeleri kullanıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabı Twitter’dan videolu bir paylaşım yaptı. Söz konusu videoda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da konuşmasından bir bölüm yer aldı.

Bakan Soylu’nun videoda yer alan konuşmasında, “500 tane kadın özel harekatçıyı mezun edeceğiz. Türkiye’de ilk kez… Özel bir gösteri ortaya koyacaklar. Gölbaşı Özel Harekat’ta yapacaklar, biz de heyecanla bekliyoruz.’ ifadelerine yer verildi.

Bakan Soylu 2019’da açıklama yapmıştı

İçişleri Bakanı Soylu, 2019 yılında kadınların özel harekata alınmasıyla ilgili açıklama yapmıştı. Bakan Soylu alımlara ilişkim açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Orada özellikle lise mezunu alacak mısınız? Evet, kadın özel harekat lise mezunu alacağız ama orada bir KPSS şartı var. Geçen sefer özel bir kanun çıkartmıştık. Aldığımız özel harekatçıların hiçbirisini KPSS şartına dayandırmamıştık. O döneme ait, dikkat ederseniz, 15 Temmuz’dan sonraki bir şarttı. 15 Temmuz’dan sonra bizim ihtiyacımızı karşılamaya yönelik bir adımdı. Şimdi kadın özel harekatçı alacağız. O kardeşlerimiz de KPSS imtihanlarına girsinler, -puanlarını düşürmek- kadın özel harekatçılar için olabilir. Yani kadın özel harekat için özel bir şey olabilir. Çünkü ben sokakta görüyorum. O kadar çok istiyorlar ki, bu talep beni çok memnun ediyor. Bu başka bir şey, bu aslında bizim gençlerimizin zihninin nasıl olduğunun en temel göstergelerinden bir tanesidir. Ben Doğu ve Güneydoğu’ya gittiğimde Türkiye’nin her yerine gittiğimde ‘Ne olmak istiyorsun?’ diyorum, Ben İçişleri Bakanıyım. Öğretmen olmasına sevinirim, beyin cerrahı olmasına sevinirim, ‘polis olmak istiyorum, asker olmak istiyorum, jandarma olmak istiyorum’ dediği andan itibaren başka seviniyorum.”

PÖH olmanın şartları nelerdir?

En az lise mezunu olmak
Adayların 28 yaşından gün almamış olması,
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
Silah taşıma engelinin de bulunmaması
Herhangi bir siyasi oluşuma üye olmamak
Terhis tarihinin de başvuru tarihinden en az 3 yıl önce olması
Kamu hakkından yoksun olmamak veya daha önce polis eğitim kurumundan atılmamak
Alkol ve diğer bağımlılıklar sebebiyle tedavi görmemiş olmak