İzmir'de konut satışları ne durumda? Konut satışları düştü mü? İzmir bir fırsat mı...

İzmir'de konut satışları ne düzeyde, İzmir'de konut yatırımı yapmak mantıklı mı? Konut satışları düştü mü? Ekim ayında konut satışları nasıl gidiyor. Konut alımlarını daha çok kimler yapıyor? Serdar Baçaru İzmir'de inşaat sektöründe konut satışlarını yazdı...

İzmir'de konut satışları ne durumda? Konut satışları düştü mü?  İzmir bir fırsat mı...

İşte Emlak Uzmanı Serdar Baçaru'nun o yazısı...

İzmir için alım fırsatı...

Tüm konu başlıklarının içinde “ekonomik durgunluk” kelimesinin yer aldığı şu günlerde, gayrimenkul fiyatlarındaki düşüş de kaçınılmaz oldu.Ekonomik belirsizlik, fiyatlar, stoklar derken tüm bunlara artan konut kredileri de eklenince sektör yavaşlamaya başladı. Resmi kaynaklardan edinilmiş satış rakamlarına göre, İzmir, Eylül ayı bir önceki yılın aynı ayına göre %18 oranında düşüş yaşadı. Yansıyan düşüş oranı, kredi faiz oranlarının yükseliği (kredili satışların azalması) ve yatırımcıyı daha fazla cezbeden mevduat faiz oranları gibi görünüyor

Yatırım araçlarında(döviz,faiz oranları..vb)  ki cazip oranlar %25 lerin üzerinde. Örneğin 500 bin liranızı aylık  faize yatırdığınızda size 10 bin liranın üzerinde gelir sağlıyor. Bir diğer önemli etki ise artan konut kredi oranları. Daha bir kaç yıl öncesine kadar 0,65 seviyelerindeki konut kredisi faiz oranları bugün 2,10-3,00 aralığında. Örneğin 120 aylığına 100 bin lira kredi kullandığınızda aylık ödemesi 2300 lirayı buluyor. Ekonomideki belirsizlik nedeniyle alıcı adayları uzun soluklu borçlanmadan kaçınıyor. Bankalar kredi verme konusunda artık daha dikkatli davranıyorlar.

Bu durum hayatın durması anlamına gelmiyor tabi. İzmir’de  gayrimenkul piyasası diğer büyükşehirlere göre biraz daha hareketli diyebiliriz. İhtiyaç sahibi kişi ve kişiler kendilerine uygun olan konutu aramaya ve almaya devam ediyor.  Arz fazlası olmayışından hatta daha fazla ihtiyaç oluşundan dolayı inşaat sektörü daha hareketli. Tabi sektörün kendi içinde dinamikleri de değişkenlik gösteriyor. Artan nüfus,alınan göç,giderek kalabalıklaşan bir İzmir düşünürsek,konuta daha fazla ihtiyaç olacak gibi görünüyor. Ama tabi fiyatlar büyük önem taşıyor. Bazı bölgelerinde fiyatlar düşse de bazı bölgelerinde taşınmazlar değerini koruyor. Artan inşaat maliyetlerine rağmen fiyatlarda henüz bir artış olmayışı özellikle  göç eden ailelerin ev sahibi  olmasını kolaylaştırıyor.

 Kimilerine göre İzmir hakettiği değeri buluyor,kimilerine göre  kimliği değişiyor ve diğer büyük şehirler yolunda ilerliyor. Bilinen şu ki; yaşam standartlarına bakacak olursak Ege bölgesi özellikle son 3 yılda muazzam bir göç aldı. İzmir Ege şehirleri arasında en başta gelen tercih. Bu durum şehrin tüm dokusunu değiştirmeye fazlasıyla yetiyor. Fiyatlar artıyor, popülarite artıyor,iş hayatı giderek profesyonelleşiyor.

 Sonuç olarak İzmir’de taşınmaz almak, kısa vade  için olmasa da makul bir gelecekte  yatırımcısını da alıcısını da sevindirecek diye düşünüyorum. Bir de maliyetlerdeki  artışın fiyatlara yansımamış olması özellikle ihtiyaç sahipleri için uygun alım fırsatları yaratıyor. “Her kriz aynı zamanda fırsattır” sözünü de akıldan uzak tutmamanızı öneririm.

Görüş ve önerilerinizi bana yazabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 00:32
YORUM EKLE