banner123

Emlak sektöründe yeni dönem…

Değerli okurlar; uzun zamandır alt yapı çalışması devam eden “Taşınmazların Ticareti Yönetmeliği” 5 Haziran 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Öncelikle hayırlı olmasını diliyorum.

EMLAK 09.06.2018, 13:11 09.06.2018, 16:12 M. Fatih DEMİR
Emlak sektöründe yeni dönem…

Bugün sizlerle, önemli değişiklikler getiren yeni yönetmeliğe göz atıp sektöre, alıcı ve satıcılara ne gibi faydalar sağlayabileceğine bakacağız.

Yeni yönetmeliğe göre gayrimenkul danışmanlığı hizmet bedeli %6+KDV yerine artık %4 + KDV’den fazla olmayacak. Kiralamalarda ise yıllık kira bedelinin %12’si yerine 1 aylık kira bedeli + KDV şeklinde olacak. Bunlara ilave olarak taşınmaz ticaretini, işletmesi adına MEB onaylı yetki belgesine sahip ve en az lise mezunu olan kişiler yapabilecek. Ayrıca gayrimenkul danışmanlığı yapabilmek için de mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı getirildi.

Emlak ofislerinde olması gereken şartlar; en az 30 m2 olması, arşiv bölümü, yeterli teknik donatıya sahip olma şartı aranacak. İşletmede taşınmaz ticaretinden başka faaliyette bulunulmayacak. İşletmeler; yetki belgesi, işyeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmek için yetkili idareler tarafından gerekli kontroller ve denetimler yapıldıktan sonra ticari faaliyet gösterebilecek.

Tüm bu düzenlemeler, sektöre olan bakış açısını ne kadar değiştirecek zamanla göreceğiz. Şimdilik gayrimenkul sektöründeki önyargıyı onarabilmeye yeterli görünmediğini söyleyebilirim. Yayınlanan kanunun komisyon oranları dışında sektöre olumlu yönde etki edeceğini düşünmeyenlerdenim.

Şu an resmi rakamların neredeyse birkaç katı oranında kaçak yolla bu sektörden kazanç sağlayanlar var. Bunlara inşaat firması sahiplerinin yakını, mahalle esnafı,site güvenlik görevlileri , bina kapıcıları vb. bir sürü örnek verilebilir. Bu yolla kazanç sağlayanlar hakkında da yaptırımlar olmalı.Gayri resmi olarak bu işi yapanlar hakkında yasal işlemler uygulanmalı diye düşünüyorum.

Gerekli nitelik ve donatıya sahip danışmanlık firmalarınca aracılık hizmet formu her alıcı, satıcı ve kiralama adaylarıyla doldurulmalı ve hizmeti veren danışman gerekli sorumluluğu almalıdır. Bu sayede etik dışı,kaçak veya usulsüzce çalışmaları durumunda şikayet edilebilmeliler. Buna benzer yaptırımlar sektöre olan önyargıyı zamanla düzeltecektir.

Alım, satım ve kiralamalarda tarafların güvenilir hizmet almalarını sağlamak için kurumsal firmalara da gerekli destek verilmelidir. Kurumsal firmaların çoğu yurt dışı formatını uygulamaya çalışıyor. Çünkü başka ülkelerde kimse aracısız işlem yapmıyor ve bu nedenle gayrimenkul danışmanı gereken tüm sorumluluğu alıyor. Başka bir dille kazandığı paranın hakkını ve en önemlisi vergisini veriyor. Bu nedenle sektöre ilişkin değişiklik yapılacağında,kurumsal firmaların önerileri mutlaka dikkate almalıdır.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi için önümüzde 3 ay gibi bir süre var. Bu geçiş süresinde olması gereken şartlar yerine getirilir mi? Elbette kanunu çıkarmak kadar uygulamak da önemli. Yeni kanun umarım sadece hizmet bedeli ile sınırlı kalmaz, gayrimenkul danışmanlığı sektörünü hak ettiği standartlara ve prestije biran önce kavuşturur.

Serdar Baçaru / Ege Haber

Yorumlar (0)